Ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze

KAI |

publikacja 07.09.2014 12:01

Ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony odbywa się dziś na Jasnej Górze. W tradycyjnych dożynkach uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy osób, głównie przedstawicieli polskiej wsi. Obecni są również przedstawiciele władz państwowych na czele z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim. Uroczystej Mszy św. z błogosławieństwem wieńców żniwnych na szczycie jasnogórskim przewodniczy biskup tarnowski Andrzej Jeż

Ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze Roman Koszowski /Foto Gość Korowód dożynlowy

Bp Edward Białogłowski delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników, podkreślił, że dożynki to także czas modlitwy o szacunek dla polskiej ziemi i o wierność tradycji, bo „ziemia to gwarant suwerenności narodowej”.

„Modlimy się o umiłowanie polskiej ziemi przez mieszkańców wsi, bo jesteśmy świadkami, ze nie tylko z wielkich miast emigrują nasi młodzi rodacy w świat, na wioskach jest podobnie. Wiele gospodarstw, jeśli funkcjonuje dzisiaj, to dzięki tym oddanym, pracowitym, nieraz od dziesiątków lat związanych z ziemią, którzy ją kochają i którzy rozumieją, że tyle jest wolności, ile jest własności” – powiedział bp Białogłowski.

O godzinie 11.00 na Jasnogórskim szczycie rozpoczęła się Msza św. dziękczynna za tegoroczne plony. Tradycyjnie na początku Eucharystii starostowie dożynek złożyli na ręce głównego celebransa i Prezydenta RP bochen chleba wypieczony z ziarna z pierwszych zbiorów. Podczas Mszy bp Andrzej Jeż poświęci płody rolne i specjalnie przygotowane na ten dzień wieńce dożynkowe, przywiezione przez rolników z różnych części kraju.
Tegorocznemu dziękczynieniu za plony towarzyszy hasło: „Do Matki Syna Bożego”.

Pielgrzymi dziękują za kanonizację Jana XXIII i Jana Pawła II. Jasnogórskie dożynki połączone z jubileuszem 100. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny, „Gwiazdy Ludu”.

Organizatorem dożynek jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników. Po raz pierwszy jasnogórskie dziękczynienie za plony zorganizowano w 1982 roku.