Papieska nominacja dla księdza z KUL

ks. Rafał Pastwa

publikacja 02.07.2014 18:30

Papież Franciszek mianował ks. dr. Piotra Pasterczyka, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, konsultorem Papieskiej Rady ds. Kultury.

Papieska nominacja dla księdza z KUL ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Pracownik naukowy KUL konsultorem Papieskiej Rady

Ks. dr Piotr Pasterczyk jest wykładowcą na KUL. Ma 46 lat. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1993. W tym samym roku uzyskał magisterium z teologii dogmatycznej na podstawie pracy "Jedność doświadczenia filozoficznego u Edyty Stein", którą napisał pod kierunkiem ks. prof. Czesława Bartnika. Natomiast w latach 1995–1997 odbył studia w International Academy of Philosophy w Liechtensteinie. W roku 1997 napisał pracę magisterską z filozofii pod kierownictwem prof. Josefa Seiferta "Der Persnonenbegriff bei Hans-Eduard Hengstenberg". W latach 1997–2003 odbył studia z filozofii i teologii na Albert-Ludwigs Universität we Fryburgu Bryzgowijskim, a w roku 2001 obronił pracę doktorską w zakresie ekumenicznej dogmatyki pod kierownictwem prof. Gisberta Greshake’a: "Theologie des kirchlichen Amtes". W roku 2004 uzyskał doktorat z filozofii na podstawie napisanej pod kierownictwem prof. Günthera Figala pracy "Der Traum des Sokrates und das Problem der Dialektik im Theaitetos".

Sam o sobie pisze w profilu naukowym: "Filozofia antyczna, fenomenologia, hermeneutyka oraz antropologia kultury, antropologia kultu, religii i rytuału". Natomiast w rubryce zainteresowania, cytując Platona, podkreśla:  "Ja nie jestem w stanie, jak napis w Delfach powiada, poznać samego siebie. Więc mi się to śmieszne wydaje, kiedy siebie jeszcze nie znam, bawić się w jakieś nie swoje, niesamowite dociekania. Siebie samego badam, czy ja sam nie jestem bydlę bardziej zawiłe i zakręcone, i nadęte niż Tyfon, czy też prostsze i bardziej łaskawe, które z natury ma w sobie coś boskiego i coś niskiego".