Papież o herezjach

KAI |

publikacja 16.05.2014 13:20

By poznać Jezusa nie wystarcza studiowanie czy posiadanie idei, ale trzeba się do Niego modlić, celebrować Jego tajemnicę i naśladować Go – powiedział papież podczas porannej Mszy św. w Domu Świętej Marty.

Papież o herezjach HENRYK PRZONDZIONO /GN Papież Franciszek

Franciszek ponownie zachęcił do czytania Ewangelii, która niekiedy pokryta jest kurzem.

Komentując zawarte w Ewangelii czytanej w piątek IV tygodnia wielkanocnego (J 14,1-6) stwierdzenie Jezusa „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem”, Ojciec Święty podkreślił, że poznanie Jezusa jest najważniejszym zadaniem naszego życia. Ważne jest oczywiście studiowanie, poznawanie katechizmu, ale Jezusa nie możemy poznać jedynie studiując, przy pomocy idei, jak się to zdawało już niektórym chrześcijanom pierwszych wieków, którzy ostatecznie wpadali w pułapkę swoich myśli.

„Same idee nie dają życia, a ten kto zmierza tą drogą trafia w końcu do labiryntu i nie jest w stanie wyjść. Dlatego właśnie w samych początkach Kościoła pojawiały się już herezje. Polegają one na usiłowaniu pojęcia jedynie naszą myślą i intelektem, kim jest Jezus. Pewien angielski pisarz powiedział, że herezja jest ideą, która stała się szaleństwem. Ta droga prowadzi donikąd” - stwierdził papież.

Ojciec Święty wskazał, że aby poznać Jezusa trzeba otworzyć trzy bramy: po pierwsze modlić się do Jezusa, by lepiej Go poznać, gdyż studium bez modlitwy na nic się nie zda. Przypomniał, że wielcy teologowie uprawiali naukę na kolanach, łącząc studiowanie z kontemplacją. Drugą bramą jest przyjmowanie Jezusa w sakramentach, w których obdarza On nas życiem, mocą, posiłkiem, pocieszeniem, swoim przymierzem, misją. „Bez celebrowania sakramentów nigdy nie dojdziemy do poznania Jezusa. To właśnie jest Kościół: celebrowanie” - zaznaczył Franciszek. Jako trzecią bramę papież wskazał naśladowanie Jezusa. „Branie Ewangelii: co On uczynił, jakie było Jego życie, co nam powiedział, czego nas nauczył i spróbujmy Go naśladować”- zachęcił papież.

„Wejście przez te trzy bramy oznacza wejście w tajemnicę Jezusa, bowiem jedynie jeśli jesteśmy zdolni do wejścia w Jego tajemnicę, to możemy poznać Jezusa” - wskazał Ojciec Święty. Zachęcił, byśmy się nie lękali wejścia na tę drogę i postawienia sobie pytania o to jak się modlimy, jak sprawujemy misteria chrześcijańskie, jak naśladujemy Jezusa. Papież zauważył, że niekiedy księga Ewangelii pełna jest kurzu, bo nigdy jej nie otwieramy. „Weź księgę Ewangelii, otwórz ją a znajdziesz tam odpowiedź na pytanie jak naśladować Jezusa. Pomyślmy o tych trzech bramach, jaki jest ich stan w naszym życiu, a będzie to dla nas korzystne” - zakończył swoją homilię Franciszek.