Procesja z relikwiami Jana Pawła II

PAP |

publikacja 15.05.2014 15:57

Uroczysta procesja z relikwiami św. Jana Pawła II przejdzie przez stolicę 1 czerwca, w Święto Dziękczynienia. Trasa procesji wiedzie z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Procesja z relikwiami Jana Pawła II Henryk Przondzioni /GN Jan Paweł II był człowiekiem modlitwy...

Jak powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, procesja będzie okazją do podziękowania Bogu za Jana Pawła II, jego pontyfikat i niedawną kanonizację.

"Relikwie św. Jana Pawła II zostaną przeniesione w uroczystej procesji z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie podczas mszy świętej dokona się Akt Zawierzenia i Dziękczynienia" - poinformował. Dodał, że będzie to także okazja do zbadania postępu prac w kompleksie Centrum Opatrzności Bożej i zobaczenia przestrzeni muzealnej.

Msza św. rozpocznie się o godz. 12. Przewodniczyć jej będzie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin; on także wygłosi homilię. Uczestniczyć w niej mają m.in prezydent Bronisław Komorowski, przedstawiciele Episkopatu Polski, duchowni, przedstawiciele grup zawodowych, zrzeszeń, wierni z Warszawy i innych części Polski.

Zdaniem metropolity warszawskiego obecność kard. Parolina ma znaczenie symboliczne, bo będzie on także uczestniczył w obchodach 25-lecia odzyskania przez Polskę wolności. "Wierzę, że jest to gest uznania dla naszego kraju i papieża-Polaka" - powiedział kard. Nycz.

Dla rodzin z dziećmi zostały przygotowane liczne atrakcje, m.in. gra rodzinna "Jan Paweł II - święty dookoła świata". Będzie ruchomy "Teatr XXI wieku" w odsłonie 24 scen biblijnych i historycznych. W powstającym Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego wyświetlany będzie film o przyszłej ekspozycji stałej tej placówki.

Prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł powiedział, że dzięki wsparciu darczyńców udało się zebrać w ubiegłym roku 20 mln zł na budowę Centrum - możliwe było ukończenie wielu etapów prac, m.in. związanych z kopułą, potężnymi świetlikami, izolacją przeciwwodną czy rozpoczęcie prac nad ociepleniem i wyłożeniem kamieniem elewacji oraz wstawieniem pierwszych okien.

Gaweł podkreślił też, że nastąpił znaczny postęp prac w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Prowadzone są prace związane przy poziomej elewacji muzeum od strony północnej - w postaci podwieszonego sufitu.

Kard. Nycz wyraził podziękowanie wszystkim darczyńcom z całej Polski i spoza granic, którzy "każdego dnia przyczyniają się do wspierania tego Wotum Narodu, które będzie służyło przyszłym pokoleniom". Jak powiedział hierarcha, jego wielkim pragnieniem jest, aby w 2016 roku papież Franciszek mógł poświęcić Świątynię Opatrzności Bożej oraz wejść do nowo otwartego Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.