Kardynał krytykuje rząd

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 12.05.2014 17:22

„Chcemy zobaczyć wreszcie konkretne działania na rzecz uwolnienia porwanych uczennic. Do tej pory władze Nigerii wydają się bezsilne wobec działań islamistów”.

Kardynał krytykuje rząd Mtande / CC-SA 3.0 Kard. John Olorunfemi Onaiyekan

W taki sposób kard. John Onaiyekan komentuje bezskuteczne próby uwolnienia ponad 200 licealistek uprowadzonych trzy tygodnie temu przez Boko Haram. Nigeryjski hierarcha podkreśla, że w tej sprawie zrobiono zbyt mało. Wyraża też obawy, iż porwane dziewczęta mogły już zostać wywiezione do muzułmańskich baz w Republice Środkowoafrykańskiej.

Tymczasem przywódca Boko Haram Abubakar Shekau oświadczył dziś, że porwane dziewczęta mogą być uwolnione w zamian za wypuszczenie z nigeryjskich więzień bojowników tego ugrupowania. Ultimatum znalazło się w nagraniu wideo, na którym widać około stu dziewcząt ubranych w czadory i modlących się w nieznanym miejscu. Jednocześnie powiadomiono, że porwane uczennice przeszły na islam. Ok. 160 z nich było chrześcijankami. We wcześniejszym nagraniu członkowie Boko Haram zapowiadali, że w imię Allaha sprzedadzą dziewczęta na targu, ponieważ zamiast się uczyć, powinny być w domu i służyć swym mężom.

Uprowadzenie licealistek spotkało się z powszechnym potępieniem na całym świecie. Do apelu o ich uwolnienie dołączył Watykan, nazywając porwanie aktem strasznej przemocy sianej przez islamskich terrorystów. Także papież Franciszek, za pośrednictwem Twittera, prosił, by modlić się o ich natychmiastowe oswobodzenie.

TAGI: