Papież o Światowym Dniu Młodzieży w Krakowie

PAP/KAI

publikacja 07.05.2014 11:51

Papież Franciszek podczas audiencji generalnej w środę powiedział, że jego niedawna wizyta w polskim kościele w Rzymie, gdzie odprawił mszę dziękczynną za kanonizację Jana Pawła II, to początek drogi na Światowy Dzień Młodzieży w 2016 roku w Krakowie.

Papież o Światowym Dniu Młodzieży w Krakowie CLAUDIO PERI /PAP/EPA

Zwracając się do polskich pielgrzymów, obecnych na placu Świętego Piotra Franciszek mówił po włosku: "Ubiegłej niedzieli odwiedzając polską wspólnotę przy kościele świętego Stanisława w Rzymie powiedziałem, że wyruszyliśmy w drogę na spotkanie w Polsce z okazji Światowego Dnia Młodzieży, który - jak Bóg da - odbędzie się w 2016 roku".

"Idźmy razem, zjednoczeni w miłości i w modlitwie, podejmując zaproszenie św. Jana Pawła II, byśmy byli zawsze młodzi w Duchu Świętym" - dodał papież.

W audiencji uczestniczyło ponad 50 tysięcy wiernych z całego świata.

Papież mówił w katechezie o darze rady, pozwalającym nam dokonywać wyborów w jedności z Bogiem. Wyjaśnił, że poprzez dar rady sam Bóg przez swego Ducha oświeca nasze serce, abyśmy pojęli właściwy sposób mówienia i zachowania oraz drogę, którą należy pójść. Ukierunkowuje również nasze myśli, uczucia i nasze intencje według serca Bożego.

- Równocześnie prowadzi nas coraz bardziej, byśmy kierowali wewnętrzne spojrzenie ku Jezusowi, jako wzorowi naszego sposobu działania i odnoszenia się do Boga Ojca i naszych braci. Duch Święty poprzez dar rady czyni nasze sumienie zdolnym do dokonania konkretnego wyboru w komunii z Bogiem, zgodnie z logiką Jezusa i Jego Ewangelii - mówił Franciszek.

Ojciec Święty zastanawiał się tez, jak możemy docenić dar rady, jak możemy stać się posłusznymi wobec tego, co mówi Duch Święty. Istotnym warunkiem jest modlitwa - zauważył papież. 

- W zażyłości z Bogiem i słuchaniu Jego Słowa powoli odkładamy na bok naszą logikę osobistą, podyktowaną najczęściej naszymi ograniczeniami, uprzedzeniami i naszymi ambicjami, a uczymy się natomiast proszenia Pana: czego pragniesz?”- mówił.

Ojciec Święty podkreślił również, że dar rady ma charakter wspólnotowy, gdyż Bóg przemawia do nas także przez naszych braci i siostry, pomagającym nam rozpoznać Jego wolę.