Caritas: Walka z głodem jest powinnością UE

KAI |

publikacja 21.04.2014 17:28

Walka z głodem to główne zadanie wspólnoty międzynarodowej – wskazuje Caritas Europa w raporcie o bezpieczeństwie żywnościowym. Dokument zatytułowany „Rola Unii Europejskiej w zwalczeniu głodu do 2025 roku” zaprezentował na forum Parlamentu Europejskiego Jorge Nuño Mayer.

Caritas: Walka z głodem jest powinnością UE Jakub Szymczuk /GN

"Nikt nie powinien umierać ani cierpieć z głodu – przypomniał w Strasburgu sekretarz generalny Caritas Europa. – To jest pierwszy moralny obowiązek ludzkości i wyznacznik człowieczeństwa”. W raporcie podkreślono, że dostęp do żywności to jedno z podstawowych praw człowieka. Natomiast wspólnota międzynarodowa, w tym Unia Europejska, jest zobowiązana do zadbania, by to prawo było należycie respektowane. Dokument zawiera również postulat jasnego określenia realizacji polityki „zero głodu” oraz rekomendacje w sprawie zrównoważonego dostępu do żywności. Caritas proponuje m.in. skierowanie wsparcia finansowego do tzw. małego rolnictwa, dzięki czemu społeczności dotknięte ubóstwem mogłyby odzyskać samowystarczalność.

Zgodnie z wyliczeniami FAO na świecie jest wystarczająco dużo żywności, by zapewnić każdemu człowiekowi wyżywienie na poziomie niemal 3 tys. kalorii dziennie. Mimo to, jak informuje Caritas Europa, nadal blisko miliard mieszkańców świata cierpi niedożywienie, a ponad 3 miliony dzieci rocznie umiera z jego powodu.