Tylko dialog jest drogą do pojednania

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 15.04.2014 21:54

Do przełamania w czasie Wielkiego Tygodnia spirali nienawiści i przemocy w Wenezueli zaapelował abp Diego Rafael Padrón Sánchez.

Tylko dialog jest drogą do pojednania MIGUEL GUTIERREZ / PAP/EPA Wśród wielu konfliktów o tym wiemy najmniej. Protesty w Wenezueli.

Przewodniczący episkopatu tego kraju podkreślił, że Chrystus przez swoje zmartwychwstanie ukazuje nam zwycięstwo nad śmiercią, ale także uczy, że to, co prowadzi do dialogu, jest krokiem w stronę pojednania i przebaczenia. „Chodzi o wspólnie podjętą pracę, myślenie o innych, myślenie o Wenezueli, postawienie jako celu nie zwycięstwa mojej frakcji czy mojej części, ale dobra całego kraju. To są kroki, które powinniśmy zrobić i które pomogą nam osiągnąć życie” – wskazał hierarcha.

„W tej walce, między protestami, przemocą i śmiercią, istnieje pewność, że ponad tym całym złem jest moc Boga, który nas wzywa do pokonania przemocy, egoizmu i wszystkiego, co prowadzi do śmierci” – przypomniał przewodniczący episkopatu Wenezueli. Dodał również, że najlepszym postanowieniem na Wielki Tydzień jest właśnie pokonanie nienawiści i urazów, wzajemne przebaczenie i pojednanie. „Powinniśmy bardziej miłować się nawzajem jako Wenezuelczycy, jako bracia” – podkreślił abp Padrón Sánchez.
 

„Chcemy pomóc, aby nie było więcej przelanej krwi i aby stworzyć miejsce, w którym będzie można wspólnie zmierzyć się z realnymi problemami kraju”. Między innymi takie słowa padły z kolei z ust abp. Aldo Giordano, który wczoraj 14 kwietnia wieczorem spotkał się z młodzieżą protestującą przeciw aktualnej polityce rządu Wenezueli. Nuncjusz apostolski w tym kraju przybył do studenckiego miasteczka namiotowego postawionego w stołecznej dzielnicy Altamira, opodal przedstawicielstwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Młodzi wyjaśnili, że jednym z ich postulatów jest to, by rząd zezwolił na podjęcie działań niezależnej komisji utworzonej przez ONZ. „Chcemy, by zbadała ona sytuację. Dlatego też apelujemy do Kościoła, by był w tej naszej sprawie mediatorem” – powiedział przedstawiciel protestujących Gerardo Resplandor.

Młodzi wysłali w tej sprawie specjalną prośbę do nuncjatury w Caracas. Proszą, by Kościół przekonał stronę rządową do wydania takiej zgody. „Jesteśmy gotowi podjąć rozmowy dyplomatyczne ze wszystkimi. Chcemy wykorzystać wszystkie istniejące możliwości” – powiedział abp Giordano, komentując sugestie protestującej młodzieży.

TAGI: