Ja się pytam, gdzie jest ta winda?

KAI |

publikacja 15.04.2014 08:54

Rzeczpospolita" publikuje dziś artykuł Tomasza Krzyżaka, zawierający fragmenty nieznanego dotąd nagrania z wizyty Jana Pawła II w Kolegium Polskim w Rzymie.

Ja się pytam, gdzie jest ta winda? Thomas J. O'Halloran Jan Paweł II w 1979 roku z młodymi w Nowym Jorku

Jak czytamy, Ojciec Święty odwiedził dom dla księży studiujących w Rzymie 17 października 1979 r. Nagranie z papieskich odwiedzin, które dziennikarze "Rz" otrzymali od współpracowników abp. Józefa Michalika, który w latach 70. był rektorem kolegium ma ok. 20 minut, z czego ponad 12 minut zajmuje opowiadanie papieża. Jan Paweł II z uśmiechem wspomina m.in. swoje liczne pobyty w kolegium, a także wyjazd z tego domu na konklawe, na którym został wybrany papieżem. "Już w sierpniu codziennie obecny tutaj mój przedmówca (abp Michalik - red.) suszył mi głowę w sprawie windy. I tak się ze mnie naigrywał, mówiąc: jakby ksiądz kardynał został papieżem, to my byśmy tutaj windę zainstalowali. I ja się pytam po roku" gdzie jest ta winda?" - mówił na nagraniu Jan Paweł II.

Ostatecznie windę zamówiono. Papież za nią zapłacił i w marcu 1981 r. przyjechał do kolegium, by ją poświęcić - wspomina abp Michalik.