144 pigułki dla Polaków

Joanna M. Kociszewska

publikacja 09.04.2014 06:00

Nowa publikacja "Rafaela" to monumentalny album, pełen fotografii i związanych z nimi wspomnień. Ale ważniejsza jest treść. Fragmenty papieskiego nauczania zebrane w 144 „pigułki”.

144 pigułki dla Polaków Dom Wydawniczy Rafael Święty Jan Paweł II. Przesłanie do Polaków

Niedługo będziemy przeżywać kanonizację papieża-Polaka. Od 27 kwietnia 2014 roku będziemy mogli mówić o nim: święty. W czasie trwającego ponad 26 lat pontyfikatu powstało wiele tekstów, skierowanych do różnych ludzi, w różnym wieku i życiowej sytuacji. Dzieła zebrane Jana Pawła II to szesnaście wielkich tomów…

Dla tych, którzy chcieliby nie tylko pamiętać osobę, ale i przypomnieć sobie papieskie nauczanie Dom Wydawniczy Rafael przygotował specjalną propozycję: „Święty Jan Paweł II. Przesłanie do Polaków.” Co papież mówił do nas, przez ponad ćwierć wieku? Jakie zostawił nam wskazówki? O czym przypominał, do czego nawoływał?

Nowa publikacja „Rafaela” to monumentalny album, pełen fotografii i związanych z nimi wspomnień. Ale ważniejsza jest treść. Fragmenty papieskiego nauczania zebrane w 144 „pigułki”. Każda z nich to jeden-dwa krótkie cytaty. Krótkie, ale pełne treści. Przeznaczone nie do przejrzenia, ale przemedytowania.

Co znaczą dla nas dzisiaj te słowa? Jaką drogę pokazują? Jak je przełożyć na naszą dzisiejszą codzienność? Te pytania warto sobie zadać, a kanonizacja Jana Pawła Wielkiego jest do tego najlepszą okazją.

Święty Jan Paweł II. Przesłanie do Polaków. Dom Wydawniczy Rafael.

 

Książkę można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

Jedna z „pigułek” zawiera m.in. takie słowa:

Dziś z całą mocą proszę wszystkich synów i córki Kościoła, a także wszystkich ludzi dobrej woli, aby „sprawa człowieka” nie była nigdy, przenigdy odłączona od miłości Boga. Pomóżcie współczesnemu człowiekowi zaznawać miłosiernej miłości Boga! Niech w jej blasku i cieple ocala swoje człowieczeństwo!

Gdzie i kiedy zostały one wypowiedziane?

Odpowiedź: powyższy cytat to fragment homilii wygłoszonej podczas Mszy Świętej na krakowskich Błoniach 18 sierpnia 2002 roku (słowa 'homilia' nie wymagaliśmy do zaliczenia odpowiedzi).