Ponownie o prawnym obowiązku ochrony życia

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 21.03.2014 21:41

Boliwijski episkopat po raz kolejny zdecydował się zabrać głos w obronie ludzkiego życia od jego poczęcia. Dokument „Życie jest największym darem Boga” to reakcja na niedawne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego tego kraju.

Biskupi podkreślają, że organ ten potwierdził wyraźnie zapisy ustawy zasadniczej zabezpieczające prawo do życia. Jest to prawo podstawowe każdego człowieka, bez jakiejkolwiek różnicy wynikającej z rasy, koloru skóry czy wieku.

W duchu tego orzeczenia hierarchowie wskazują, że powyższe sformułowanie należy rozumieć jako znak uznania i szacunku dla życia od momentu jego poczęcia. Takie podejście jest zgodne z doktryną chrześcijańską, kulturą i stanowiskiem wielu religii na całym świecie. Dlatego też pasterze kolumbijskiego Kościoła apelują do rządu, a zwłaszcza do ministerstwa zdrowia, o usunięcie z pakietu powszechnej opieki zdrowotnej tzw. „tabletki dzień po”. W żadnym wypadku nie można jej uznać za środek antykoncepcyjny, lecz jest ona w pełnym tego słowa znaczeniu aborcyjna.

Biskupi wyrażają ubolewanie, że Trybunał nie wypowiada się wprost na temat przestępstw natury seksualnej, takich jak naruszenie czyjejś cielesności, gwałt, porwanie czy kazirodztwo. Wobec tych przypadków wciąż istnieją bowiem furtki interpretacyjne, pozwalające de facto kobietom w Boliwii na przeprowadzenie aborcji.

Episkopat z całą mocą potwierdza także, że Kościół zawsze stanowczo będzie się sprzeciwiał jakimkolwiek innym próbom interpretacji tego prawa. Dotyczy to także kwestii niekaralności za aborcję w sytuacji, gdy ciąża była wynikiem gwałtu czy zagrożeniem dla życia matki. Ponadto biskupi przypominają, że dla ludzi wierzących ochrona życia nie ma jedynie wymiaru prawnego, ale przede wszystkim moralny. Poczęte życie człowieka, niezależnie od tego, czy jest wynikiem przemocy, grzechu czy zła, powinno być zawsze chronione jako dar Boga i wartość absolutna.
 

TAGI: