Dziś niedziela "Ad Gentes" - wspieramy misje

KAI |

publikacja 16.03.2014 08:13

16 marca - w drugą niedzielę Wielkiego Postu, Kościół w Polsce obchodzi Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. We wszystkich kościołach przeprowadzana jest ogólnopolska zbiórka pieniężna do puszek na rzecz dzieła pomocy misjonarzom „Ad Gentes”. W 97 krajach świata pracuje 2015 polskich misjonarzy.

Dziś niedziela "Ad Gentes" - wspieramy misje Jakub Szymczuk /GN "Trudno wyobrazić sobie niektóre regiony Afryki, Azji i Ameryki Południowej i Środkowej bez misjonarzy oraz ich miłosiernej miłości” – czytamy w komunikacie bp. Mazura na niedzielę „Ad Gentes”

Z okazji niedzieli „Ad Gentes” przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur wystosował specjalny komunikat do polskich katolików, w którym zachęca do duchowego i materialnego wsparcia misjonarzy z Polski. Datki można przekazać nie tylko do kościelnych puszek, ale też np. wysłać SMS na numer 72032 (2,46 zł. z VAT) lub przesłać ofiarę na konto Dzieła Pomocy „Ad Gentes”, podane na plakatach i na stronie www.misje.pl

- W tym roku, idąc za adhortacją apostolską „Evangelii Gaudium”, chcemy odnowić świadomość, że wszyscy jesteśmy misjonarzami i każdy winien dzielić się swą wiarą. Należymy do Kościoła, który z natury swej jest misyjny – przypomina bp Mazur. Przewodniczący Komisji Misyjnej KEP zwraca też uwagę, iż tylko jedna trzecia ze współcześnie żyjących ludzi zna Ewangelię, dlatego w tym roku niedzieli „Ad Gentes” towarzyszy hasło „Razem z misjonarzami głośmy Chrystusa”.

„Obecnie na krańcach świata posługuje 2015 misjonarek i misjonarzy z Polski. Są to kapłani diecezjalni, bracia i kapłani przynależący do różnych zgromadzeń, siostry zakonne oraz osoby świeckie. Ich posługa nie jest łatwa, nie tylko ze względu na różnice kulturowe, bariery językowe czy klimat. Kraje misyjne to zazwyczaj kraje ubogie, zacofane gospodarczo i kulturowo. Misjonarze podzielając trudne warunki życia, starają się poprzez dzieła miłosierdzia, projekty medyczne i edukacyjne ulżyć miejscowej ludności. Trudno wyobrazić sobie niektóre regiony Afryki, Azji i Ameryki Południowej i Środkowej bez misjonarzy oraz ich miłosiernej miłości” – czytamy w komunikacie bp. Mazura na niedzielę „Ad Gentes”.

„Dzięki naszej modlitwie i ofiarności polscy misjonarze będą głosić Ewangelię, budować kościoły, kaplice, szkoły, ośrodki zdrowia oraz szpitale, formować katechistów, pomagać ubogim, karmić głodnych, leczyć chorych, podtrzymywać na duchu strapionych oraz pomagać dzieciom” – zachęca do ofiarności przewodniczący Komisji Misyjnej Episkopatu Polsk.

Bp Mazur poinformował także, że w 2013 r. Komisja Episkopatu Polski oraz Dzieło Pomocy „Ad Gentes” przekazały 3 mln 365 tys. złotych na pomoc medyczną, edukacyjną, ewangelizacyjną i charytatywną udzielaną przez misjonarzy a także na różne formy pomocy dla nich.