Franciszek przyleci do Wrocławia?

PAP |

publikacja 11.02.2014 13:56

Metropolita wrocławski abp Józef Kupny powiedział we wtorek, że podczas wizyty w Watykanie zaprosił do Wrocławia papieża Franciszka. Do wizyty miałoby dojść latem 2016 r., gdy w Krakowie będą odbywać się Światowej Dni Młodzieży, w których papież weźmie udział.

Franciszek przyleci do Wrocławia? Roman Koszowski /GN Abp Józef Kupny

"Ojciec Święty był zadowolony i podziękował za zaproszenie, co sprawiło mi ogromną radość. Oczywiście trudno było Ojcu Świętemu zadeklarować się, czy na pewno przyjedzie, ponieważ ciągle trwają ustalenia na temat programu jego wizyty w Polsce" - powiedział abp Kupny.

Wrocławski hierarcha zaznaczył, że możliwa jest jedynie bardzo krótka wizyta w stolicy Dolnego Śląska, ale połączona ze spotkaniem z wiernymi. Miałoby do niej dojść w piątek 29 lipca 2016 r.

"Ojciec Święty przyleciałby helikopterem do Wrocławia na krótki pobyt i spotkanie z wiernymi" - dodał abp Kupny.

Metropolita wrocławski mówił również dziennikarzom o swoich wrażeniach z dwóch spotkań z papieżem Franciszkiem, w których uczestniczył w Watykanie podczas wizyty biskupów "ad Limina Apostolorum".

"Panowała bardzo braterska atmosfera. Ojciec Święty jest bardzo otwarty, nie wygłaszał do nas przemówień, ale dopytywał się o wiele spraw m.in. katechizację, spowiedź.(...) Cieszył się, że poziom religijności w Polsce jest o wiele bardziej zadowalający niż w innych krajach Europy" - powiedział abp Kupny.

Metropolita wrocławski uczestniczył w Watykanie w tygodniowej wizycie "ad Limina Apostolorum", czyli "do progów Apostołów", która odbyła się w dniach 1-8 lutego. W jej trakcie 90-osobowa delegacja polskiego episkopatu odwiedziła urzędy Stolicy Apostolskiej i spotkała się z papieżem Franciszkiem.

Była to pierwsza od ponad 8 lat tradycyjna wizyta polskich biskupów w watykańskich urzędach. Poprzednią złożyli na początku pontyfikatu Benedykta XVI.

Papież Franciszek przyjedzie do Polski w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, które w 2016 r. w dniach 25 lipca - 1 sierpnia odbędą się w Krakowie. Także w 2016 r. roku przypada 1050. rocznica chrztu Polski i hierarchowie zastanawiają się, w jaki sposób połączyć te dwa wydarzenia. Dlatego chcieliby, aby papież - poza Krakowem - odwiedził także m.in. miejsca, gdzie się odbył chrzest Polski, czyli Gniezno i Poznań, ale też inne miasta - np. Warszawę i Częstochowę.