Cyryl I apeluje o zakończenie konfliktu w Syrii

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 23.01.2014 23:15

Podobnie jak Papież, również patriarcha moskiewski wiąże z konferencją pokojową Genewa 2 duże nadzieje na zakończenie krwawego konfliktu w Syrii. Cyryl wyraził też solidarność z wszystkimi ofiarami prześladowań za wiarę.

Cyryl I apeluje o zakończenie konfliktu w Syrii www.kremlin.ru /commons.wikimedia.org / CC-A 4.0 Patriarcha Cyryl I

Zwracając się do uczestników konferencji pokojowej w Szwajcarii, Cyryl I podkreślił ich odpowiedzialność za zakończenie konfliktu, który przez trzy ostatnie lata pochłonął życie setek tysięcy niewinnych ofiar. Podobnie jak Papież Franciszek wezwał do natychmiastowego przerwania ognia i bratobójczych walk.

Innym znakiem przywrócenia pokoju na umęczonej ziemi syryjskiej, zdaniem patriarchy Cyryla, powinno być uwolnienie zakładników i niedopuszczanie do świętokradczego niszczenia obiektów sakralnych, pomników kultury i historii. Wśród porwanych i przetrzymywanych zakładników zwierzchnik rosyjskiego prawosławia wymienił prawosławnych metropolitów Paula i Juhannę Ibrahima, porwanych w kwietniu ubiegłego roku w okolicach Aleppo, oraz przełożoną i siostry z monasteru św. Tekli w Maaluli.