Białoruś: sakra i ingres nowego biskupa

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 19.01.2014 21:45

W Witebsku odbyły się święcenia biskupie nowego biskupa tamtejszej diecezji ks. Olega Butkiewicza. Sakrę połączono z ingresem do katedry Jezusa Miłosiernego.

Białoruś: sakra i ingres nowego biskupa Henryk Przondziono/ GN Diecezja witebska ma nowego biskupa - Olega Butkiewicza.

Głównym konsekratorem był nuncjusz apostolski na Białorusi abp Claudio Gugerotti. Współkonsekratorzy to metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz i przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi bp Aleksander Kaszkiewicz.

„Kościół – to brama, brama do Bożego Królestwa, - powiedział, zwracając się do wszystkich uczestników liturgii nowy ordynariusz witebski. – Naszym zadaniem jest zrobić wszystko, żeby ta brama była zawsze otwarta, (...) żeby w Kościele człowiek odnajdywał Boga, żeby widział i odczuwał Jego Bożą miłość, żeby człowiek mógł w tym miejscu Jego odnajdywać”.

Jak zaznaczył nowy, młody i energiczny, 41-letni biskup na Białorusi, moc Kościoła zależy od naszej wiary – „tej wiary, którą nam, na tej ziemi przekazali, często kosztem swojego życia, nasi rodzice i dziadkowie”.

Biskup Oleg Butkiewicz hasłem swojej posługi pasterskiej uczynił słowa: „Fiat voluntas Tua”, co oznacza, że poleca swoje pasterskie posługiwanie prowadzeniu Bożej Opatrzności.

Biskup Butkiewicz jest drugim ordynariuszem diecezji witebskiej, która powstała w 1999 r. Pierwszym pasterzem był biskup Władysław Blin, który tworzył diecezję od podstaw, organizując życie parafialne i budując nowe świątynie i budynki sakralne.