Kościół namawia rząd do przyjęcia uchodźców z Syrii

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 15.01.2014 23:00

Trudna sytuacja tysięcy uchodźców z Syrii jest przedmiotem szczególnej uwagi Kościoła w Wielkiej Brytanii w perspektywie Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.

Syria FreedomHouse2 / CC 2.0 Syria
Zdjęcie archiwalne

Bp Patrick Kevin Lynch SSCC zaapelował do rządu brytyjskiego oraz innych krajów europejskich o znalezienie godnego rozwiązania tego narastającego problemu. Przewodniczący komisji tamtejszego episkopatu ds. migrantów podkreślił, że Unia Europejska powinna otworzyć się na przyjęcie uchodźców będących ofiarami wojny domowej w Syrii.

Hierarcha wezwał również do szczególnej modlitwy za „rodziców i dzieci z Syrii, Sudanu Południowego i wszystkich innych części świata, którzy z powodu przemocy, wojny i prześladowań zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów, rodzin i ziemi”. Przypomniał także o ofiarach klęsk żywiołowych, zwłaszcza poszkodowanych przez niedawny tajfun na Filipinach.

Bp Lynch przypomniał o ogromnej odpowiedzialności za los imigrantów i uchodźców, którzy swoją obecnością i pracą wnoszą istotny wkład w umacnianie wspólnoty Kościoła i społeczeństwa Anglii i Walii. „Dziękujemy za wspaniałe działania imigrantów z Filipin i innych krajów, za to, co wnoszą oni do naszych parafii i szkół, naszych szpitali i domów opieki społecznej, a także wspólnot lokalnych w całym kraju” – podkreślił bp Lynch.