Protokół ma służyć kulturze spotkania

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 20.12.2013 20:46

Boże Narodzenie jest świętem spotkania Boga i człowieka, urzeczywistniającego się w osobie Chrystusa. Również niechrześcijanie czują, że przesłanie Narodzenia Jezusa ma im coś do powiedzenia. Podkreślił to Papież, spotykając się z włoskimi dyplomatami.

Protokół ma służyć kulturze spotkania OSSERVATORE ROMANO / PAP/EPA Papież wygłasza przemówienie do dyplomatów

Byli wśród nich urzędnicy protokołu dyplomatycznego z ministerstwa spraw zagranicznych i pracownicy włoskiej ambasady przy Stolicy Apostolskiej. Franciszek wyraził im wdzięczność za współpracę z Watykanem, zwłaszcza z Sekretariatem Stanu i Prefekturą Domu Papieskiego. Jedną z okazji do tego była inauguracja pontyfikatu.

„Pełniąc swą służbę, możecie promować kulturę spotkania – powiedział Papież. – Jesteście dyplomatami i cała wasza praca prowadzi do tego, by przedstawiciele krajów, organizacji międzynarodowych, instytucji mogli się spotkać w sposób jak najpożyteczniejszy. Jakżeż ważna jest ta służba! Aspekt ściśle ceremonialny, bardziej widoczny, ma na celu coś, czego nie widać, mianowicie wzrastanie pozytywnych relacji, opartych na wzajemnej znajomości, szacunku, na wspólnym poszukiwaniu dróg rozwoju i pokoju. Włochy zawsze były na świecie synonimem kultury, sztuki, cywilizacji. A wy przyczyniacie się do wykorzystania tego dla kultury spotkania, tak by to dziedzictwo było z pożytkiem dla dobra wspólnego, dla tego, co Paweł VI nazywał cywilizacją miłości”.