Szef Papieskiej Rady Kultury w Azerbejdżanie

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 07.11.2013 21:58

Wystawa sztuki azerskiej zostanie urządzona w Muzeach Watykańskich. W ramach jej przygotowań z oficjalną wizytą do Azerbejdżanu udał się przewodniczący Papieskiej Rady Kultury.


Kard. Gianfranco Ravasi (ur. 1942), włoski biblista, szef Papieskiej Rady Kultury East News/AP Photo/Andrew Medichini 
Kard. Gianfranco Ravasi (ur. 1942), włoski biblista, szef Papieskiej Rady Kultury

Kard. Gianfranco Ravasi spotkał się 4 listopada w Baku ze zwierzchnikiem muzułmanów całego Kaukazu. Allahşükür Paşazadə wyraził pragnienie, by Papież Franciszek odwiedził Azerbejdżan. „Kieruję do niego oficjalne zaproszenie, które niewątpliwie zostanie też wystosowane przez stronę rządową” – powiedział szejk, dodając, że sam również chciałby odwiedzić Watykan.

Szefa watykańskiej dykasterii kultury przyjął także prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew. Wyraził on zadowolenie z rozwijających się relacji między tym kaukaskim krajem a Stolicą Apostolską, czego wyrazem są takie wspólne inicjatywy, jak przygotowywana obecnie wystawa muzealna w Watykanie. Jednak o sprawie zaproszenia Papieża do Azerbejdżanu odnośny komunikat azerskiej agencji prasowej nie wspomina.

Ponad 90 proc. mieszkańców Azerbejdżanu to muzułmanie. Chrześcijan jest tam mniej niż 5 proc. Są to głównie prawosławni Rosjanie i Ormianie, podczas gdy katolików jest tylko ok. 400.