Lewicowy szef PE zaprasza papieża

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 11.10.2013 16:55

Papież Franciszek przyjął na audiencji przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza.

Lewicowy szef PE zaprasza papieża Mettmann / CC-SA 3.0 Martin Schulz - przewodniczący Parlamentu Europejskiego

W rozmowie, która trwała pół godziny, poruszono m.in. kwestie ubóstwa, imigracji, przyszłości młodych ludzi, którzy nie mogą znaleźć pracy, a także miejsca w społeczeństwie ludzi starszych. Schulz zaprosił Ojca Świętego do złożenia wizyty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Niemiecki polityk, stojący aktualnie na czele jednej z najważniejszych unijnych instytucji, został przyjęty także przez kard. sekretarza stanu Tarcisio Bertone i szefa watykańskie dyplomacji abp. Dominika Mambertiego. Po południu spotyka się z młodymi imigrantami w rzymskiej siedzibie Wspólnoty św. Idziego. Bierze także udział w debacie na temat ubóstwa i wykluczenia społecznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim oraz składa wizytę w siedzibie Światowego Programu Żywnościowego.

Martin Schulz powiedział Radiu Watykańskiemu, że głos Papieża Franciszka ma olbrzymi wpływ na to, co dzieje się dziś w świecie. Dlatego przewodniczący Parlamentu Europejskiego chciałby, żeby Ojciec Święty był gościem tej instytucji i skierował przesłanie do europosłów.

„Dziś obchodzimy 25. rocznicę przemówienia Jana Pawła II do Parlamentu Europejskiego. Zostało ono wygłoszone 11 października 1988 r. Dzisiaj przypada także 61. rocznica otwarcia obrad Soboru Watykańskiego II. Żyjemy w zmieniających się czasach. W roku 1962 były inne czasy. W 1988 r. też były inne czasy, to było na rok przed upadkiem żelaznej kurtyny. Żyjemy w zglobalizowanym świecie, gdzie Unia Europejska powinna odegrać kluczową rolę, by było więcej sprawiedliwości, więcej współpracy. Unia Europejska powinna być narzędziem do tworzenia bardziej sprawiedliwego i uczciwego świata. A miejscem, gdzie o tym się dyskutuje, jest Parlament Europejski. Stolica Apostolska i osobiście Papież mają ogromny wpływ na przebieg światowej debaty o tym, jakich przemian potrzebujemy. I dlatego człowiek z tak ogromnym wpływem i znaczeniem powinien przemówić w miejscu, gdzie rozmawia się o roli Europy w tej debacie. To jest racja, dla której chcę przekonać Papieża, by wygłosił przemówienie do Parlamentu Europejskiego” – powiedział Schulz.

Na prywatnej audiencji Papież przyjął również Jeana-Claude’a Mignona, przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Ta powstała w 1949 r. organizacja zrzesza aktualnie 47 państw. Stolica Apostolska od 1970 r. ma przy Komitecie Ministrów Rady Europy status obserwatora.