Biskup chce traktatu o handlu bronią

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 10.10.2013 21:40

Do ratyfikowania przez USA traktatu o handlu bronią, a także pogłębienia negocjacji z Iranem w kwestii rozwijania przez ten kraj programu nuklearnego wezwał bp Richard Pates.

Przewodniczący komisji sprawiedliwości i pokoju amerykańskiego episkopatu skierował w tej sprawie specjalny list do sekretarza stanu Johna Kerry’ego.

„Dialog z Iranem jest podstawowym wymaganiem, by wykuć pokojową drogę na przyszłość” – napisał hierarcha. Odnosząc się z kolei do wspomnianego wcześniej traktatu stwierdził, że wspólnota narodów musi uregulować w jakiś sposób międzynarodowy transfer broni. „W czasie moich wizyt solidarności w krajach Ameryki Łacińskiej i u narodów afrykańskich przedstawiciele Kościoła i liderzy organizacji społecznych często opowiadali mi o niewyobrażalnym cierpieniu ludzi, które jest konsekwencją nieuregulowanego przepływu broni” – napisał bp Pates.

Hierarcha przypomniał także wielokrotnie przedstawiane stanowisko Stolicy Apostolskiej i episkopatu USA, że w odniesieniu do Iranu ponad akcją wojskową powinno się znaleźć rozwiązanie dyplomatyczne. Akcja militarna mogłaby mieć bowiem nieprzewidywalne i dramatyczne konsekwencje dla całego regionu.

 

TAGI: