Hiszpania: zawierzenie dzieci opiece Matki Bożej

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 23.08.2013 21:14

Zgodnie z tradycją w święto Matki Bożej z Torreciudad, młodzi rodzice ofiarują jej opiece dzieci, które narodziły się w ostatnim roku. Tym razem do aragońskiego sanktuarium przybyło 20 niemowlaków: 11 dziewczynek i 9 chłopców.

Rodziny przyjechały m. in. z Barcelony, Madrytu, Walencji, Pamplony, a jedna z nich nawet z Brazylii. Po uroczystej Mszy rodzice z dziećmi oraz liczni pielgrzymi, niektórzy w strojach regionalnych, wyruszyli do dawnej kaplicy, w której znajduje się XI-wieczna figura Matki Bożej z Jezusem w ramionach. Na miejscu rektor sanktuarium zawierzył opiece Maryi małe dzieci i ich rodziny. Następnie, jak każe tradycja, każde z niemowląt kładziono w koszyku na żelaznej wadze. Z jednej strony umieszczano dziecko, a z drugiej produkty regionu, z którego pochodziła rodzina: dokładnie tyle, ile ważył maluch. W tym roku ważono m. in. ziemniaki i cebulę z Saragossy, oliwki z miejscowości Cinca, oliwę i wino z Somontano czy szynkę z Teruel. Wszystkie te produkty są później przekazywane potrzebującym rodzinom.

Dla młodych rodziców było to wyjątkowe wydarzenie. „To bardzo piękne doświadczenie. Prosimy Matkę Bożą o opiekę nad naszym synem” – mówi rodzina Tronchoni Aznar, która przyjechała po raz pierwszy z Walencji.