Radio Maryja i politycy na Jasnej Górze

PAP |

publikacja 14.07.2013 17:22

Prezes PiS uczestniczył w pielgrzymce Radia Maryja na Jasnej Górze.

Radio Maryja i politycy na Jasnej Górze Waldemar Deska /PAP/EPA Prezes PiS Jarosław Kaczyński, podczas uroczystej mszy świętej w ramach 21. Pielgrzymki Rodziny "Radia Maryja" na Jasnej Górze.

Pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia na Jasnej Górze odbyła się Msza św., która jest centralnym punktem 21. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. W tym roku odbywa się ona pod hasłem „Mocni wiarą”.
W imieniu paulinów pielgrzymów powitał podprzeor Jasnej Góry o. Sebastian Matecki. Zachęcał m.in. do dziękczynienia za bł. Jana Pawła II i za bliską perspektywę jego kanonizacji a także do przywoływania jego wstawiennictwa w modlitwie.

- Dziękujemy także za to wielkie zwycięstwo: przyznanie koncesji na multipleksie cyfrowym dla Telewizji Trwam – dodał na początku Mszy św. abp Głódź. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Telewizji Trwam dziękował również, tym wszystkim, którzy „wiernie trwali oczekując, przez różne formy - szczególnie modlitwę, na tę decyzję”. - A modlitwa kruszy nawet żelazo – zaznaczył.

Abp Głódź podziękował także członkom Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, za to, „że taką decyzję podjęli jednogłośnie”.

Wraz z metropolitą gdańskim liturgię na Jasnej Górze koncelebrują biskupi: metropolita częstochowski abp Wacław Depo, przewodniczący Rady KEP ds. środków społecznego przekazu, który wygłosi homilię, a także biskup świdnicki Ignacy Dec i jego biskup pomocniczy Adam Bałabuch, biskup drohiczyński Antoni Dydycz, biskup kaliski Edward Janiak oraz biskupi seniorzy z Kalisza: Stanisław Napierała i Teofil Wilski. Ponadto koncelebruje również bp Jan Wątroba, do niedawna biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej mianowany przez papieża Franciszka biskupem rzeszowskim. Przybył także bp Edward Franckowski z Sandomierza i bp Tadeusz Bronakowski z Łomży oraz prowincjał polskich redemptorystów o. Janusz Sok.

Pielgrzymkę jednak zdominowała sprawa przyznania TV Trwam miejsca na multipleksie. Za wsparcie dziękował parlamentarzystom dyrektor i założyciel Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk. W szczególności dziękował prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu i liderowi Solidarnej Polski Zbigniewowi Ziobrze. "Dzielni byli ci parlamentarzyści" - mówił o. Rydzyk.

"Odnieśliśmy ostatnio bardzo ważne zwycięstwo, ale pamiętajmy o słowach marszałka Piłsudskiego - zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska. Przed nami długa droga, mówił o niej ojciec Rydzyk, przed nami droga do rzeczywistej równowagi sił, także w mediach, bez tej równowagi bez zapewnienia praw katolikom Polska nie będzie krajem demokratycznym, nie będzie krajem, w którym wszyscy mogą swoją wiarę, swoją osobowość wyrażać w sposób równy" - stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński podkreślał, że "nie ma Polski bez Kościoła", bo "Kościół jest jedynym w Polsce dzierżycielem systemu wartości, który Polacy znają". "Ci, którzy chcą zniszczyć Kościół, którzy odrzucają ten system na różne sposoby, a dziś próbuje się już to robić w przedszkolach, ci mają do zaproponowania tylko i wyłącznie nihilizm, a więc odrzucenie wszystkiego co reguluje cywilizowane stosunki między ludźmi. Powtarzam, to jest droga do zagłady naszej kultury, do zagłady naszego narodu i zgodzić się na to w żadnym wypadku nie możemy" - mówił.

Dodał, że "kiedy tu stoimy czujemy naszą siłę, widzimy jak nas wielu, ale pamiętajcie, poza tym miejscem, poza tym klasztorem jest Polska i tam jest jeszcze bardzo, bardzo wiele do zrobienia". Prezes PiS, odwołując się do słów o. Rydzyka, mówił o potrzebie jedności. "Jeśli nie będziemy zjednoczeni przegramy, jeśli będziemy zjednoczeni zwyciężymy. I dlatego tutaj podaję rękę, tym którzy w pewnym momencie od nas odeszli (...) Zwyciężymy" - mówił Kaczyński.

Po prezesie PiS przemówiła wiceprezes Solidarnej Polski Beata Kempa. "Gdyby nie rodzina Radia Maryja, która idąc w setkach marszy, która podpisując i zbierając miliony podpisów wspierała nas polityków i ojca dyrektora przede wszystkim, który chodził czasami o kulach po korytarzach sejmowych, to by miejsca na multipleksie nie było, telewizja katolicka nie byłaby w przestrzeni publicznej tak jak na to zasługuje" - powiedziała Kempa.

W niedzielę politycy, m.in. PiS i Solidarnej Polski, uczestniczyli w mszy na Jasnej Górze zorganizowanej w związku z 21. Pielgrzymką Rodzin Radia Maryja.