Egzorcyści na Jasnej Górze

PAP |

publikacja 10.07.2013 15:10

Ok. 300 osób z Polski i zagranicy uczestniczy w pięciodniowej Europejskiej Konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Posługi Uwalniania, zwanej konferencją egzorcystów. Odbywa się ona w sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie.

Egzorcyści na Jasnej Górze Józef Wolny /GN

Spotkanie takie zwoływane jest co dwa lata i zawsze ma charakter zamknięty. Gromadzi egzorcystów oraz współpracujących z nimi księży i świeckich. Jak podkreślają organizatorzy, jest dla nich okazją do wymiany doświadczeń i poznawania nowych problemów.

Wśród omawianych w tym roku zagadnień znalazły się m.in.: tatuaż i piercing z punktu widzenia kapłana katolickiego oraz pytanie o to, jak ludzie wpadają w uzależnienia.

"W tym roku większość tematów dotyczy problematyki rozeznawania różnych przypadków, na ile one są przypadkami zniewoleń czy opętań, a na ile innymi" - powiedział w środę egzorcysta i koordynator posługi egzorcystów w Polsce ks. Andrzej Grefkowicz, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

"Drugi temat dotyczy przekazów podprogowych. W wyborze tego tematu zainspirowani zostaliśmy koncertem tej pani, która się ośmiela nazywać +Madonną+, i wszystkimi sposobami oddziaływania, których się spodziewaliśmy czy obawialiśmy w czasie jej koncertu" - dodał.

Ks. Grefkowicz ocenił, że nasila się okultyzm, bardzo popularne stają się również niekonwencjonalne formy leczenia, za którymi on się kryje. Przestrzegł przed traktowaniem magii jako niewinnej zabawy, wśród zagrożeń wymienił także wschodnie sztuki walki, korzystanie z wróżbiarstwa, czy muzykę przekazującą treści satanistyczne. "To są wszystko sytuacje, które sprawiają, że dzisiaj problem jest poważniejszy niż kilkadziesiąt lat wstecz" - zaznaczył.

Na takie zagrożenia zwrócił także uwagę w opublikowanym w maju liście pasterskim Episkopat Polski. Biskupi przestrzegli w nim, że wiara w horoskopy, skuteczność amuletów czy przepowiednie wróżek stanowią realne zagrożenie i ostatecznie mogą zakończyć się poważnym kryzysem wiary. Mogą także zwiększyć podatność na działania sekt.

"Praktyki okultystyczne, których ofiarami są już nie tylko ludzie młodzi, mogą być sferą działania złego ducha i prowadzić do zniewoleń, a nawet opętań, których ilość - czytamy w liście Episkopatu - w Polsce systematycznie rośnie, jak dowodzą tego świadectwa egzorcystów".

W ocenie Episkopatu wciąż zbyt mała jest społeczna wiedza dotycząca zagrożeń związanych z sektami. "Bierze się to m.in. z faktu, że nie wszystkie sekty mają charakter religijnych związków wyznaniowych i często chowają się za szyldami grup realizujących cele inne niż religijno-kultyczne" - napisano w liście.

Episkopat podkreśla, że według niektórych obliczeń w Polsce działa ok. 300 sekt, do których należy od 100 do 300 tys. ludzi, a ich wpływom ulegać może nawet ok. 1 mln osób.

Konferencja egzorcystów potrwa na Jasnej Górze do piątku.

Międzynarodowe Stowarzyszenie ds. Uwalniania powstało w 1995 r. w San Giovanni Rotondo we Włoszech. Jego celem jest pomoc egzorcystom i osobom ich wspierającym w tej posłudze duszpasterskiej Kościoła.