Kościół bł. Jana Pawła II zaczął żyć

mk

publikacja 23.06.2013 16:09

Kard. Stanisław Dziwisz uroczyście poświęcił kościół w sanktuarium papieża Polaka.

Kościół bł. Jana Pawła II zaczął żyć Miłosz Kluba /GN W uroczystościach uczestniczyli również wierni zebrani na placu przed kościołem

Od tego momentu kościół, choć nie jest jeszcze całkowicie wykończony, zacznie służyć wiernym - będą tutaj odprawiane świąteczne Msze św. i większe nabożeństwa.
W uroczystej Mszy św. połączonej z poświęceniem górnego kościoła w sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach wzięli udział kardynałowie, arcybiskupi i biskupi, którzy od 21 czerwca przebywali w Wieliczce na obradach 362. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Do Krakowa przybyli także goście z zagranicy, m.in. z Wiednia, Palermo oraz Sycylii. Z Rzymu przyjechał kard. Stanisław Ryłko. Eucharystii przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Witając przybyłych, podkreślał on, że poświęcany kościół jest elementem Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!".

- To nie jest pomnik, ale miejsce spotkania - mówił, nawiązując do działalności Instytutu Dialogu Międzykulturowego, Centrum Wolontariatu, ale także do elementów wystroju kościoła. Zdobiące jego wnętrze mozaiki przedstawiają biblijne sceny, związane z najważniejszymi motywami nauczania papieskiego. Na zewnątrz, na frontowej ścianie świątyni, znajduje się napis z łacińską wersją słynnych Jana Pawła II: „Nie bójcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”.

Homilię wygłosił bp Tadeusz Rakoczy, ordynariusz bielsko-żywiecki, który - tak jak kard. Stanisław Dziwisz - obchodzi w tym roku złoty jubileusz święceń kapłańskich. - Jesteśmy przekonani, że jest to szczególne miejsce, które wybrał Bóg, aby przez wstawiennictwo Jana Pawła II obdarzać nas swoją łaską - podkreślił.
Wspominał lata formacji seminaryjnej, w trakcie której spotykał przyszłego papieża jako młodego profesora. - Całe nasze życie kapłańskie przebiegało w jego blasku, ale przede wszystkim pod jego opiekuńczymi skrzydłami - mówił. - Starał się kierować wzrok młodych ludzi poza horyzont doczesności – dodał, wspominając także późniejsze spotkania papieża z młodzieżą.

Bp Tadeusz Rakoczy zaznaczył również, że zorganizowanie właśnie w Krakowie tegorocznego zebrania plenarnego KEP było wyrazem czci dla bł. Jana Pawła II i szacunku dla Kościoła krakowskiego.

Kard. Stanisław Dziwisz na zakończenie Mszy św. podziękował ojcu świętemu Franciszkowi za list skierowany do niego z okazji jubileuszu. Przyznał, że szczególnie wzruszające było dla niego sformułowanie „umiłowany Kościół krakowski”, padające w liście. - Niech ten kościół, to sanktuarium i to centrum będą własnością i chlubą Kościoła polskiego i wszystkich Polaków – mówił tuż przed błogosławieństwem.

Po Mszy św. poświęcone zostało Muzeum Jana Pawła II w budynku Instytutu Dialogu Międzykulturowego. W ramach ekspozycji zaprezentowane zostały tam pamiątki i osobiste przedmioty ojca świętego.

Eucharystii i poświęceniu kościoła towarzyszył także piknik rodzinny, zorganizowany przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II. Wśród atrakcji znalazła się m.in. wystawa samochodów, którymi poruszał się papież - można było zobaczyć zrekonstruowaną "papieską" ciężarówkę „Star” i wiele innych pojazdów.

Poświęcony 23 czerwca kościół stanowi część Sanktuarium bł. Jana Pawła II i Centrum "Nie lękajcie się!". Wnętrze zbudowanej na planie ośmioboku świątyni zdobią, pierwsze w Polsce, mozaiki jezuity o. Marko Ivana Rupnika, autora m.in. mozaik w sanktuarium św. o. Pio w San Giovanni Rotondo.

W dolnej części budowli znajduje się, konsekrowany 1 maja tego roku, Kościół Relikwii, gdzie przechowywane są relikwie krwi Jana Pawła II oraz płyta, która przykrywała grób papieża w Rzymie. Znajduje się tam również krypta, w której spoczywają kard. Andrzej Maria Deskur oraz, zmarły niedawno, kard. Stanisław Nagy.

Uroczystości na Białych Morzach były jednocześnie obchodami jubileuszów kapłańskich. Przedstawiciel Prezydenta RP złożył życzenia jubilatom. Kard. Stanisław Dziwisz, bp Tadeusz Rakoczy i bp Jan Zając obchodzili 50-lecie, a bp Grzegorz Ryś – 25-lecie święceń kapłańskich. Jubileusz ćwierćwiecza sakry biskupiej obchodził bp Jan Szkodoń. Wspominano także – również świętującego srebrny jubileusz biskupstwa – kard. Kazimierza Nycza, który w niedzielnej uroczystości nie wziął udziału ze względu na obowiązki w diecezji warszawskiej.