Nuncjusz u prezydenta Łukaszenki

ks. Jerzy Martinowicz

publikacja 06.06.2013 09:55

4 czerwca br. w Mińsku odbyło się spotkanie prezydenta Republiki Białoruś Aleksandra Łukaszenko z nuncjuszem apostolskim tego kraju arcybiskupem Claudio Gugerotti.

Nuncjusz u prezydenta Łukaszenki catholic.by Prezydent Łukaszenko z nuncjuszem arcybiskupem Claudio Gugerottim

„Jestem zobowiązany wyrazić wdzięczność za pozytywne nastawienie do Białorusi, jestem bardzo wdzięczny Kościołowi Katolickiemu, Watykanowi za wsparcie, jakie jest udzielane nam na międzynarodowej arenie, nade wszystko, w naprawieniu dobrych relacji z Unią Europejską”, - powiedział prezydent nuncjuszowi apostolskiemu podczas spotkania.  

Prezydent zapewnił, że „wszystko możliwe Kościołowi Katolickiemu na Białorusi my zrobimy, i, nawet być może niemożliwe”, dodając: „Myślę, że nie ma takich spraw, których nie moglibyśmy rozstrzygnąć, dlatego, że jest to największa religia na Białorusi, druga co do liczebności”.

Również prezydent zaznaczył, że „Kościół Katolicki prowadzi odpowiednią politykę, odgrywając wiodącą rolę w pracy ze społeczeństwem”.

Przy okazji spotkania prezydent Republiki Białoruś prosił nuncjusza apostolskiego przekazać papieżowi Franciszkowi „najlepsze życzenia nie tylko od Białorusinów-katolików, ale od całego narodu”. „Nam imponuje jego pozycja, którą znamy, i ze  środków masowego przekazu, i od was. To bardzo ciekawa osobowość”, - dodał Łukaszenko.

Również lider białoruskiego narodu prosił arcybiskupa przekazać najserdeczniejsze życzenia i Benedyktowi XVI. „To bardzo dobry człowiek, u nas złożyły się bardzo dobre osobiste relacje. Proszę przekazać ode mnie najlepsze życzenia. Jednak najważniejsze – zdrowia i długich lat życia”, - powiedział prezydent.

Ze swojej strony nuncjusz apostolski podkreślił, że dla jego jest „wielki zaszczyt być, pracować w tej krainie, która zasługuje pozytywnych relacji i powinna to otrzymać”.

Również zaznaczył, że Białoruś oczekuje na przybycie kardynała Jean-Louis Pierre Taurana, który weźmie udział w uroczystościach 400-lecia obecności Matki Bożej Budsławskiej w sanktuarium narodowym w Budsławiu, - jest to „widoczny znak i świadectwo uwagi, którą Watykan udziela rozwojowi relacji z Białorusią”. „Poprzez to, że kieruje na Białoruś swoich przedstawicieli z różnych części świata, podkreśla jego ciepłe nastawienie do tego kraju”, - dodał hierarcha.