Papież apeluje o respektowanie wolności religijnej

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 17.05.2013 19:56

W myśl Edyktu Mediolańskiego.

Papież apeluje o respektowanie wolności religijnej OSSERVATORE ROMANO /PAP/EPA Papież Franciszek

Ojciec Święty apeluje do władz politycznych, aby na całym świecie respektować prawo wierzących do pełnej wolności kultu i publicznego wyznawania wiary, zgodnie z Edyktem Mediolańskim. Dowiadujemy się o tym z papieskiego przesłania na rocznicowe seminarium zorganizowane dziś w Stambule przez patriarchat Konstantynopola we współpracy z katolickimi episkopatami Europy (CCEE).

Braterskie pozdrowienie Papież przesłał samemu Bartłomiejowi I, „patriarsze miasta założonego przez Konstantyna”. Franciszek wyraża nadzieję, że już niebawem podziały z drugiego tysiąclecia będą należeć do przeszłości. Apeluje też do Europejczyków, by uznali rolę, jaką odegrało chrześcijaństwo w kształtowaniu naszej kultury.

Ekumeniczne seminarium z okazji 1700-lecia Edyktu Mediolańskiego otworzył dziś rano w Stambule sam Patriarcha Ekumeniczny. Mówiąc o znaczeniu Edyktu, którym cesarz Konstanty przyznawał chrześcijanom wolność kultu, zaznaczył on jednak, że chrześcijaństwo nie jest skazane na łaskę władców. Kościół żyje również wtedy, gdy jest prześladowany i nie respektuje się jego praw – powiedział Bartłomiej.