Kościół bardziej ewangeliczny

ks. Tomasz Jaklewicz

GN 16/2013 |

publikacja 18.04.2013 00:15

Świeckie media dywagują o katastrofalnej sytuacji Kościoła. George Weigel przekonuje, że jest dokładnie odwrotnie. Na naszych oczach dokonała się i wciąż się dokonuje głęboka reforma Kościoła, której owocem jest jego nowa „postać”. Amerykański myśliciel nazywa ją „katolicyzmem ewangelicznym”.

George Weigel jest biografem Jana Pawła II, teologiem, publicystą związanym z waszyngtońskim Ethics and Public Policy Center. Jego najnowsza książka ukazała się w Nowym Jorku (wydawnictwo: Basic Books). Nie została jeszcze wydana  po polsku mirosław rzepka George Weigel jest biografem Jana Pawła II, teologiem, publicystą związanym z waszyngtońskim Ethics and Public Policy Center. Jego najnowsza książka ukazała się w Nowym Jorku (wydawnictwo: Basic Books). Nie została jeszcze wydana po polsku

Słowo „kryzys” odmieniane jest przez wszystkie przypadki, gdy pojawiają się w gazetach informacje na temat Kościoła. Powierzchownym medialnym diagnozom towarzyszą zazwyczaj pomysły „niezbędnych” reform, które generalnie mają polegać na dostosowaniu się Kościoła do świata. Po wyborze nowego papieża, zmieniło się właściwie tylko tyle, że ci autorzy wieszczący upadek Kościoła podczas konklawe piszą teraz tak: „No, wprawdzie Franciszek jest w porządku, ale on jest praktycznie sam. Nie uda mu się zmienić tej wielkiej, bezdusznej, nieludzkiej, uwstecznionej kościelnej machiny”. Wielu katolików kupuje bezkrytycznie tego typu „analizy”. Gorliwcy reagują obronnie, postulując taką reformę, która ma polegać na radykalnym konserwowaniu wszelkich kościelnych tradycji. George Weigel, teolog, biograf Jana Pawła II, jeden z najważniejszych amerykańskich intelektualistów katolickich, wykazuje przekonująco, że autentyczna reforma Kościoła sięgać musi znacznie głębiej niż spór postępowców z tradycjonalistami.

W swojej najnowszej książce „Evangelical Catholicism” przedstawia obraz katolickiej wspólnoty, która od 125 lat znajduje się na drodze gruntownej, ewangelicznej reformy. Autor zarazem stawia diagnozę i szkicuje program dla Kościoła XXI wieku. Książka ukazała się opatrznościowo tuż przed rezygnacją z urzędu Benedykta XVI. Weigel w prawie profetycznym stylu odpowiada na wiele pytań o przyszłość Kościoła, które pojawiły się na przełomie pontyfikatów. Warto pamiętać, że autor, głęboko wierzący katolik, nie jest jakimś naiwnym, dewocyjnym apologetą. Pisał nieraz krytyczne teksty o kryzysie pedofilskim w Kościele w USA. Po polsku ukazała się jego znakomita analiza przyczyn tych gorszących zjawisk pt. „Odwaga bycia katolikiem”. I w najnowszej książce nie brak elementów zdrowej krytyki. Nade wszystko jednak tchnie ona nadzieją. Co ważne, uzasadnioną!

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.