USA: Biskupi upominają rządzących

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 14.04.2013 21:51

Biskupi nalegają na podpisanie międzynarodowego traktatu o handlu bronią

Moździerz M252 Mortar Sgt. Richard D. Stephens/PD Moździerz M252 Mortar
W 2011 roku USA wyeksportowały broń wartą 46 miliardów dolarów...

„Jako światowy lider i największy eksporter broni, nasz kraj powinien dać dobry przykład innym narodom, by podjęły wysiłki mające na celu ograniczenie przepływu broni w sytuacjach, gdy łamane są prawa człowieka i zadawane ogromne cierpienia”. Tak bp Richard Pates, który kieruje w episkopacie USA Komisją Międzynarodowej Sprawiedliwości i Pokoju, skomentował przesłany na ręce sekretarza stanu Johna Kerry’ego list amerykańskich biskupów do prezydenta Baracka Obamy. Hierarchowie apelują w nim o jak najszybsze podpisanie traktatu o handlu bronią.

2 kwietnia na forum ONZ Stany Zjednoczone głosowały za przyjęciem traktatu o regulacji międzynarodowego handlu bronią konwencjonalną, który powinien być podpisany przez prezydenta do 3 czerwca. Nie jest jednak jasne, czy w amerykańskim Senacie uda się wcześniej zebrać niezbędne do jego ratyfikacji 2/3 głosów.

Bp Pates podkreślił, że proponowany traktat nie jest doskonały, ale jest ważnym krokiem w dobrym kierunku. Chodzi bowiem przede wszystkim o promocję ludzkiej godności i praw człowieka, a także o budowanie świata bardziej pokojowego. Hierarcha dodał, że podobne stanowisko przedstawił już wcześniej na forum ONZ stały przedstawiciel Stoicy Apostolskiej przy tej organizacji abp Francis Chullikatt.