Modlitwa, post, jałmużna

Joanna M. Kociszewska

publikacja 09.03.2013 09:20

Modlitwa, post, jałmużna. Praktyki pokutne. Kościół proponuje je wiernym szczególnie w Wielkim Poście. Ale co tak naprawdę znaczy ta propozycja?

Modlitwa, post, jałmużna Wydawnictwo ZNAK Bp Grzegorz Ryś: Rekolekcje. Modlitwa, post, jałmużna.

Po co się modlimy? Jak się modlimy? Czym jest modlitwa?

Po co pościmy? Jak pościć, by miało to sens? Czym właściwie jest post?

Jałmużna - wydawałoby się - nie stwarza problemów. Każdy z nas wie, czym jest. Ale czy na pewno?

Ta książka to zbiór konferencji bpa Grzegorza Rysia o modlitwie, poście i jałmużnie. Konferencji wychodzących wprost z Pisma Świętego, przypominających wielowiekową świadomość Kościoła, i sięgających do naszej współczesności. Jakie znaczenie ma czas modlitwy? Jak się modlić? Co w modlitwie jest najważniejsze? Czym się różni post od diety? Co nasz post mówi Bogu o naszych pragnieniach i jaki ma związek z jałmużną?

Przyzwyczajeni jesteśmy do praktyk postnych od lat. Ale bliżej nam do celnika, czy do faryzeusza, którego ks. Blachnicki określał bezgrzesznym potworem? Praktykujemy, ale czy to co robimy jest naprawdę modlitwą, naprawdę postem, naprawdę jałmużną?

Zapraszam do lektury Rekolekcji. Warto w tym czasie zastanowić się nad... właśnie? Nad sobą? Nie. Nie trzeba skupiać się na sobie, ale na Bogu. To jedyna droga.

Książkę można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

Jesteśmy bezradni wobec człowieka. Jego potrzeby są znacznie większe niż to, co możemy mu dać. Dopóki nie zderzymy się ze swoją porażającą bezradnością, nie będziemy wiedzieć o co chodzi w kapłaństwie. Z tego doświadczenia zrodziło się moje biskupie zawołanie - pisze bp Grzegorz Ryś. Jak ono brzmi?

Odpowiedź: Moc w słabości/