Duchowa strona sede vacante

Radio Watykańskie/wdm

publikacja 02.03.2013 20:05

Decyzja Benedykta XVI stanowiła nie tylko coś nadzwyczajnego w dziejach, ale także była dla wielu odkryciem duchowej strony tego pontyfikatu.

Duchowa strona sede vacante Henryk Przondziono/GN Płaskorzeźba przedstawiające przekazywanie kluczy Kościoła św. Piotrowi znajduje na fasadzie bazyliki św. Piotra, pod balkonem, na którym po wyborze pojawi się nowy papież.

Podczas gdy Jan Paweł II dał odważne świadectwo wiary w cierpieniu, to Benedykt XVI z niemniejszą odwagą zaświadczył o akceptacji ograniczeń związanych z wiekiem oraz o rozeznaniu względem swej odpowiedzialności przed Bogiem. Obaj Papieże uczą nas nie tylko słowem, ale przede wszystkim postawą, co znaczy szukać na co dzień woli Bożej także w najbardziej kluczowych momentach życia. Mówi o tym w cotygodniowym felietonie radiowym ks. Federico Lombardi SJ. Watykański rzecznik zwraca uwagę, że decyzja Benedykta XVI stanowiła nie tylko coś nadzwyczajnego w dziejach, ale także była dla wielu odkryciem duchowej strony tego pontyfikatu.

„Jak powiedział sam Papież, rezygnacja nie jest żadną miarą porzuceniem powierzonej mu misji, ani tym bardziej wiernych – powiedział włoski jezuita. – Jest to kontynuacja zawierzenia Bogu Jego Kościoła w niezawodnej nadziei, że On dalej go poprowadzi. W tym sensie odejście Papieża Benedykta stanowi dziś wezwanie dla wszystkich do modlitwy i odpowiedzialności. Przede wszystkim jest ono skierowane do kardynałów, do których należy wybór następcy, ale w nie mniejszym stopniu do całego Kościoła, który ma towarzyszyć duchowo elektorom i nowemu Papieżowi w zadaniu skutecznego głoszenia Ewangelii dla dobra Kościoła i ludzkości oraz kierowania wspólnotą wierzących ku pełniejszej wierności tejże Ewangelii Chrystusa. Tego bowiem nie może dokonać żaden Papież samodzielnie”.