Dla tych, którzy nie chodzą do kościoła

KAI |

publikacja 02.03.2013 19:33

„Pomarańczowa Niedziela” to akcja ewangelizacyjna, w ramach której studenci przyprowadzają na niedzielną Mszę św. osoby nie chodzące do kościoła. Odbywa się w Poznaniu.

Dla tych, którzy nie chodzą do kościoła Józef Wolny/GN Eucharystia. Źródło i szczyt Kościoła. Dlaczego tak często niedoceniana? (zdjęcie archiwalne z Piekar Śląskich)

Po wspólnej Eucharystii jej uczestnicy biorą udział w katechezie, której słuchają przy szklance soku ze świeżo wyciśniętych pomarańczy. Akcję ewangelizacyjną „Pomarańczowa Niedziela” Duszpasterstwo Akademickie (DA) św. Rocha organizuje w pierwsze niedziele miesiąca od jesieni ubiegłego roku. Jak zauważa w rozmowie z KAI ks. Jacek Rogalski, duszpasterz DA św. Rocha, przynosi ona coraz większe owoce. „W pierwszą niedzielę lutego przyszło prawie sto osób. Do poczęstowania ich świeżo wyciśniętym sokiem z pomarańczy zużyliśmy 50 kg owoców” − mówi kapłan.

W ramach akcji młodzi ludzie zaangażowani w DA św. Rocha zachęcani są do tego, aby przyprowadzili na studencką, niedzielną Mszę św. sprawowaną o godz. 20 osobę ze swojego najbliższego otoczenia, która nie chodzi do kościoła. „Może to być ktoś z ich grupy studenckiej, akademika czy rodziny. Chodzi o to, aby go zaprosić i przyprowadzić” − wyjaśnia duszpasterz dodając, że tym samym zachęca studentów do osobistego ewangelizowania.

Po Mszy św. zainteresowani przechodzą do sali duszpasterstwa mieszczącej się w Centrum Duszpasterskim im. Jana Pawła II, gdzie przy soku ze świeżo wyciśniętych pomarańczy słuchają katechez głoszonych przez ks. Rogalskiego na konkretny temat, który sami wcześniej proponują. Następnie istnieje możliwość zadawania pytań.

„Dyskutowaliśmy już o wierze, celibacie czy czystości przedmałżeńskiej, a w pierwszą niedzielę marca podejmiemy temat sumienia i spowiedzi” − zapowiada ks. Jacek Rogalski.

DA istniejące przy parafii pw. św. Rocha w Poznaniu, na której terenie znajdują się budynki Politechniki Poznańskiej, ma już swoją wieloletnią tradycję. Miejscem jego spotkań były dotąd salki pod kościołem, nazywane przez studentów „Ciupą”. Od jesieni ub.r. ma ono swoją nową siedzibę w powstałym przy parafii Centrum Duszpasterskim im. bł. Jana Pawła II.

W ramach DA św. Rocha ćwiczy schola studencka, swoje spotkania mają też Krąg Biblijny, wspólnota opiekująca się osobami niepełnosprawnymi, Koło Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy Politechnice Poznańskiej i akademickie „Focolare”. Swoją formację odbywają tam również młode małżeństwa i narzeczeni. Studenci spotykają się ponadto na swoich Mszach św. sprawowanych od wtorku do piątku w kaplicy DA, a w niedzielę o godz. 20 w kościele parafialnym.

Od kwietnia ub. r. DA św. Rocha ma także własny Dom Formacyjno-Rekolekcyjny św. Anny w Mościennicy koło Kórnika. Dom, który ma prawie 30 miejsc noclegowych oraz kaplicę, poświęcił 21 marca 2012 r. abp Stanisław Gądecki. W kaplicy rekolekcyjnej znajduje się kopia barokowej figury św. Anny Samotrzeciej, podarowana studentom przez ks. Jacka Siekierskiego, rektora kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie oraz krzyż z drzewa oliwnego, przywieziony z Jerozolimy przez ks. kan. Mateusza Misiaka, proboszcza poznańskiej parafii pw. św. Rocha.