Sygnał dla Kościoła

KAI |

publikacja 26.01.2013 18:20

Watykańscy hierarchowie podkreślają, że podporządkowanie katechizacji Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji nie jest formalnością.

Sygnał dla Kościoła PAP/EPA/FABIO CAMPANA Papież podporządkował seminaria duchowne Kongregacji ds. Duchowieństwa w trosce o formację seminarzystów i o duchową odnowę kapłanów.

Duchowieństwo potrzebuje dziś głębokiej reformy – uważa kard. Mauro Piacenza. W jego przekonaniu to właśnie w tym kontekście należy odczytywać wczorajszą decyzję Papieża o podporządkowaniu seminariów duchownych kierowanej przez niego Kongregacji ds. Duchowieństwa. To ważny znak świadczący o trosce Papieża zarówno o formację seminarzystów, jak i o duchową odnowę kapłanów.

Kard. Piacenza przypomina też o potrzebie odnowy duszpasterstwa powołaniowego. Musi się ono stać priorytetem każdego kapłana. Należy wyzbyć się fałszywych wyobrażeń o powołaniu, które dominowały w ostatnich dziesięcioleciach i sprowadzały je do czysto subiektywnego wyboru. Jest ono tymczasem odpowiedzią człowieka na obiektywną inicjatywę ze strony Boga – podkreślił prefekt watykańskiej dykasterii. Przypomniał też, że najlepszą metodą na ożywienie powołaniowe jest świętość duchowieństwa. To właśnie dzięki świętym kapłanom zapełniają się seminaria – powiedział kard. Piacenza.

Tymczasem abp Fisichella powiedział, że wczorajsze motu proprio to jasny sygnał dla Kościoła, by zajął się katechizacją. Podkreślił, że podporządkowanie katechizacji Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji nie jest formalnością. Chodzi o to, by nowa ewangelizacja przeniknęła do duszpasterstwa. Tak ogłoszoną wczoraj decyzję Benedykta XVI wyjaśnia abp Rino Fisichella, przewodniczący wspomnianej dykasterii.
W jego przekonaniu Papież w sposób jasny przypomniał o głównym celu katechizacji, którym musi być przekaz wiary. Dla Kościołów lokalnych jest to natomiast zachęta, by zainwestowały swe siły i środki w katechizację i katolicką oświatę. Tylko w ten sposób można przezwyciężyć religijny analfabetyzm, który doprowadził do aktualnego kryzysu wiary – uważa abp Fisichella.