Zabytkowy cmentarz potrzebuje pomocy

PAP |

publikacja 30.10.2012 14:51

Po raz dziesiąty we Wszystkich Świętych przeprowadzona zostanie kwesta na zabytkowym cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. Zebrane pieniądze będą przeznaczone na ratowanie grobowców dawnych mieszkańców miasta.

W kweście wezmą udział samorządowcy, członkowie Towarzystwa Miłośników Torunia, naukowcy, artyści, dziennikarze, bracia kurkowi i strażacy, a także marynarze ORP "Toruń".

Jest plan, by zebrane pieniądze zostały przeznaczone na naprawę i konserwację grobowca ewangelickiej rodziny Raapke, do których należała Fabryka Maszyn i Kotłów, Odlewnia Żelaza i Stali "Born & Schuetze", a także nagrobka mniej znanego katolickiego przedsiębiorcy Adama Jabłońskiego, z okazałą rzeźbą Chrystusa niosącego krzyż.

Zbiórki pieniędzy na cmentarzu św. Jerzego organizowane są od 2003 r. Podczas pierwszej kwesty zebrano niespełna 4 tys. zł, później sumy ofiarowanych pieniędzy rosły, w zeszłym roku do puszek trafiło ponad 14 tys. zł.

Za zebrane pieniądze sukcesywnie odnawiane są cmentarne zabytki. Nagrobki do renowacji wskazuje komisja złożona z przedstawicieli Miejskiego Konserwatora Zabytków, Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Towarzystwa Miłośników Torunia, a prace konserwatorskie prowadzą pracownicy i studenci uniwersyteckiego Zakładu Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych.

Od początku prowadzenia kwest odnowiono ponad 20 grobowców na cmentarzu św. Jerzego, ale również na innych zabytkowych nekropoliach - przy ul. Grudziądzkiej i ul. Wybickiego.

Pieniądze zebrane w zeszłym roku przeznaczono na ratowanie nagrobków na cmentarzu św. Jerzego: Magdaleny Jacobi-Pawłowicz (1881-1954) - dyrektorki szkoły muzycznej w Kijowie, profesora konserwatorium w Wilnie i nauczycielki Państwowej Szkoły Muzycznej w Toruniu, oraz kwatery rodzinnej, w której spoczywa m.in. pediatra, opiekunka nad sierotami i wdowami z okresu II wojny Kazimiera Biuszel-Karwacka (1887-1962). Odnowiono też kamień nagrobny Marii Wybickiej, córki Józefa Wybickiego, pochowanej na cmentarzu przy ulicy imienia jej ojca.

Cmentarz św. Jerzego, założony w 1811 r., znajduje się w centrum Torunia.