Doceńmy kobiety w Kościele

ks. Tomasz Jaklewicz

publikacja 10.10.2012 20:25

Z wielu synodalnych głosów mocno wybrzmiało wezwanie arcybiskupa Leonarda z Brukseli, aby dowartościować w Kościele rolę kobiet.

Doceńmy kobiety w Kościele Józef Wolny /foto gość Abp Andre Leonard

Podczas środowej audiencji generalnej Benedykt XVI swoją katechezę poświęcił Soborowi Watykańskiemu II. Przypomniał określenie bł. Jana Pawła II, że Vaticanum II pozostaje busolą dla współczesnego Kościoła. Benedykt XVI nawiązał do swoich osobistych przeżyć. Uczestniczył on w soborze w charakterze eksperta jako młody profesor teologii. „Było to dla mnie wyjątkowe doświadczenie: po całym zapale i entuzjazmie przygotowania mogłem zobaczyć Kościół żywy – niemal trzy tysiące Ojców Soborowych z całego świata zebranych pod przewodnictwem Następcy Apostoła Piotra – zasiadających w szkole Ducha Świętego, prawdziwej przyczynie Soboru. Rzadko kiedy w historii można było tak, jak wtedy, niemal konkretnie »dotknąć« powszechności Kościoła w chwili wspaniałego wypełniania swej misji niesienia Ewangelii w każdy czas i aż po krańce ziemi”.

Trwający synod biskupów jest w jakiejś mierze kontynuacją tamtego doświadczenia. Synod biskupów został ustanowiony po soborze jako rodzaj przedłużenia owej „szkoły Ducha Świętego” i doświadczania powszechności Kościoła. We wtorek po południu odbywała się kolejna sesja ogólna. Wybrano komisję, która zajmie się redakcją „Przesłania” skierowanego do wiernych na zakończenie Synodu. Kolejni ojcowie zabierali głos. Oto kilka wybranych:

Biskup z Troccoli Cebedio z Urugwaju stwierdził, że jego kraj należy do najbardziej dotkniętych sekularyzacją w Ameryce Południowej. Bardzo ciekawy był głos abp. Andre Leonarda z Brukseli, który m. in. zwrócił uwagę na rolę kobiet w Kościele. Mówił: „Dwie-trzecie aktywnych członków Kościoła to kobiety. Jednak wiele z nich czuje się dyskryminowana. Jest czas, żeby wyjaśnić, że Kościół nie dlatego nie święci kobiet na księży, bo uważa, że są do tego niezdolne lub niegodne! Przeciwnie! Jest tak wyłącznie dlatego, że ksiądz nie jest tylko »celebransem rytów«, ale reprezentantem Chrystusa Oblubieńca, który przeszedł poślubić ludzkość. Niech będą dzięki za jakość i specyficzny wielki wkład kobiet do ewangelizacji. Jakieś mocne gesty powinny to podkreślić. Bez kobiet pełnych radości, uznawanych w swojej kobiecości i dumnych z przynależności do Kościoła, nie byłoby nowej Ewangelizacji”. Prymas Belgii podkreślił, że Kościół w swojej naturze ma coś macierzyńskiego. Jest Matką. Dlatego musi pojawić się większe zaufanie do kobiet w Kościele. Biskup Quiros z Kostaryki zwrócił uwagę, że odnowa parafii jest warunkiem nowej ewangelizacji. W świecie pełnym anonimowości i obojętności parafia powinna być miejscem spotkania, doświadczanego w sposób bardzo osobisty. Bp Yves Patenotre z Francji zauważył, że jako chrześcijanie mamy być w świecie nie tyle znakiem Kościoła, ale Chrystusa i dopiero przez to znakiem Kościoła. W nieco podobnym tonie wypowiedział się abp Costelloe z Australii: „Największym wzywaniem, które stoi dziś przed Kościołem jest przywrócić Kościół Chrystusowi i Chrystusa Kościołowi.

Kard. Ouellet w dłuższym wystąpieniu omówił recepcję adhortacji „Verbum Domini”, która była owocem synodu poświęconego Słowu Bożemu. W dyskusji po tym wystąpieniu pojawił się głos oddający hołd zmarłemu niedawno kardynałowi Martiniemu, wielkiemu propagatorowi lectio divina. Zgromadzenie przyjęło te słowa oklaskami. Dziękowano też papieżowi za książkę „Jezus z Nazaretu”, która przyczyniła się do świeższego spojrzenia na Biblię.

Środowe przedpołudnie wypełniło pierwsze spotkania w 12 małych grupach. W ich skład wchodzą nie tylko ojcowie synodalni, ale także świeccy audytorzy i eksperci. Kard. Timothy Dolan prosił w swojej małej grupie o szczere głosy ludzi świeckich. „Nie chciałbym słuchać tutaj tylko biskupów”, dodał. Dziś jeszcze swoje słowo do synodu skieruje arcybiskup Canterbury Rowan Wiliams, zwierzchnik Wspólnoty anglikańskiej.

W kuluarach wciąż komentowane są głosy wcześniejsze. Zwłaszcza bardzo mocne apele pod adresem duchowieństwa o pokorę, prostotę, ubóstwo i autentyczne doświadczenie duchowe. Różnorodność tzw. interwencji biskupów pokazuje także, że pojęcie Nowej Ewangelizacji nie zostało zdefiniowane. Jest ono na tyle szerokie, że zakres poruszanych problemów jest ogromny. Choć podstawowe pytanie, które towarzyszyło także Soborowi Watykańskiemu II jest takie samo: jak przekazywać wiarę dziś?

W czwartek o godz. 10.00 papież zainauguruje Eucharystią Rok Wiary. Można się spodziewać, że jego homilia będzie też ukierunkowaniem i podpowiedzią dla dalszych prac synodu.