O miejscach świętych

Uchwały Pierwszego Polskiego Synodu Plenarnego odbytego w Częstochowie roku pańskiego 1936 (...)

publikacja 01.10.2012 21:26

Rozdział dotyczy czci należnej kościołom i innym miejscom kultu. Zwraca uwagę na widoczny dziś szczególnie problem godnego stroju w czasie Eucharystii i nabożeństw.

Sanktuarium Matki Bożej Usmiechniętej w Pszowie. Katarzyna Żelezik Sanktuarium Matki Bożej Usmiechniętej w Pszowie.

Uchwała 102.

§ 1. Kościoły i inne miejsca czci Bożej poświęcone wierni powinni uszanować czcią religijną.

§ 2. Osoby nieprzyzwoicie ubrane nie mają wstępu do kościoła, ani na nabożeństwa poza kościołem.

Uchwała 103.

§ 1. Prezbiterium jest zarezerwowane dla duchowieństwa.

§ 2. W czasie nabożeństwa mężczyźni nie mogą przebywać z głową nakrytą, z wyjątkiem wojskowych, pełniących służbę w rynsztunku.

Uchwała 104.

Przy wejściu do kościołów należy umieścić tablicę, na której między innymi podany będzie porządek nabożeństw zarówno na niedziele i święta jak i na dni powszednie, oraz godziny słuchania spowiedzi.

Uchwała 105.

Kościoły, w których przechowuje się Przenajświętszy Sakrament, powinny być codziennie przynajmniej przez kilka godzin otwarte dla wiernych.

Uchwała 106.

Synod Plenarny podkreśla zakaz udziału w aktach religijnych innowierców.

Uchwała 107.

 § 1. Służbę kościelną czyli organistę, psałterzystę, zakrystiana i grabarza przyjmuje i zwalnia proboszcz lub rządca kościoła zgodnie z przepisami diecezjalnymi.

§ 2. Proboszcz lub rządca kościoła może przyjmować na stanowisko organisty tylko te osoby, które komisja diecezjalna uznała za odpowiednio przygotowane w myśl przepisów diecezjalnych.

§ 3. Umowy z osobami, należącymi do służby kościelnej, należy zawsze zawierać na piśmie.

§ 4. Osobom tym należy wypłacać odpowiednie wynagrodzenie według kan. 1524 Kodeksu Prawa Kanonicznego, z funduszu kościelnego, co miesiąc i za pokwitowaniem.

Uchwała 108.

§ 1. Cmentarze katolickie należy urządzać i utrzymywać według prawa kanonicznego i prawa państwowego uzgodnionego z Kościołem.

§ 2. Cmentarzem katolickim zarządza proboszcz.

Uchwała 109.

Do orszaku pogrzebowego nie wolno dopuszczać oficjalnych przedstawicieli stowarzyszeń potępionych przez  Kościół, ani sztandarów lub emblematów tych stowarzyszeń.