Kard. Ravasi doktorem honoris causa KUL

PAP |

publikacja 27.09.2012 20:15

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi otrzymał w czwartek tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Uroczystość zainaugurowała IV Kongres Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie.

Kard. Ravasi doktorem honoris causa KUL Wojciech Pacewicz/PAP Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kardynał Gianfranco Ravasi (P) otrzymał, 27 bm. tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Jak głosi uchwała Senatu, poprzez tytuł doktora honoris causa KUL wyraża szacunek i uznanie dla kardynała, który "zasłuchany w Słowo Boże wielkodusznie dzieli się jego zbawczym i uświęcającym bogactwem ze wszystkimi, w tym również z tymi, którzy nie przyznają się do wiary w Boga, a szczerym sercem poszukują prawdy".

W laudacji ks. prof. Henryk Witczyk podkreślił zasługi kard. Ravasiego dla rozwijania dialogu chrześcijan z ludźmi niewierzącymi i szukającymi Boga. Przypomniał m.in. powołanie przez kardynała Fundacji "Dziedziniec pogan", która organizuje spotkania przedstawicieli różnych wyznań, osób niewierzących, a także naukowców, ludzi kultury. Mają one służyć wspólnemu namysłowi nad współczesnymi problemami człowieka dotyczącymi np. modelu rodziny czy roli i miejsca religii w życiu nowoczesnych krajów.

"+Dziedziniec pogan+ pod kierunkiem ks. kard. Ravasiego to prawdziwy międzynarodowy uniwersytet, w którym debatuje się nad relacjami między światem wiary a współczesnym światem nauki, promując szczególnie dialog między laickim humanizmem i chrześcijańskim doświadczeniem Boga, między prawdą rozumu a prawdą objawioną" - tłumaczył ks. prof. Witczyk.

Kard. Ravasi swój wykład poświęcił interpretacji chrzścijańskiej tajemnicy Wcielenia (czyli przyjścia Boga na świat jako człowieka) w zetknięciu z nowoczesnością, która jest płynna i zmienna, krucha i przemijalna.

Jego zdaniem współczesne społeczeństwo nie ma trudności z przyjmowaniem tajemnicy, co uwidacznia m.in. "współczesny tryumf dewocji oraz cudowności", upodobanie do magii i ezoteryzmu, praktykowanie duchowości New Age. "Pozostaje poza wszelką wątpliwością fakt, że człowiek nowoczesny, nawet jeśli uwolniony od wątpliwości dzięki technice, pozostaje niespokojny, wypatrując tego, co poza, i tego, co inne niż to, czego doświadcza w sposób bezpośredni i powierzchowny" - zauważył laureat.

Według kard. Ravasiego nowoczesna kultura ma problem ze skonfrontowaniem się z zagadnieniem wieczności i boskiej transcendencji, a współcześni ludzie czują się często zdezorientowani, kiedy zmierzyć się mają z pojęciami Boga, prawdy, dobra i zła. Jak tłumaczył, w osobie Chrystusa jest połączenie tego, co boskie i doskonałe, z tym, co czasowe, przemijalne, przeznaczone na śmierć. "Religia chrześcijańska to religia, która znajduje się w świątyni i na placu" - mówił (więcej na temat: Kard. Ravasi o kłopotach nowoczesnej wrażliwości wobec Wcielenia)

Uroczystość nadania doktoratu honoris causa KUL kard. Ravasiemu zainaugurowała IV Kongres Kultury Chrześcijańskiej, przebiegającemu w tym roku pod hasłem "W poszukiwaniu człowieka w człowieku. Chrześcijańskie korzenie nadziei"; kongres potrwa do niedzieli.

Tematyka wykładów i paneli dyskusyjnych nawiązywać ma do dziedzictwa nauczania Jana Pawła II - m.in. jego udziału w debacie na temat praw człowieka, współczesnego sekularyzmu, rozumienia misji Kościoła w polityce europejskiej i światowej. Kilka spotkań i dyskusji dotyczyć będzie problemów współczesnego człowieka - m.in. rozumienia chrześcijańskiego miłosierdzia, feminizmu, religijności. Osobny panel poświęcony będzie postaci inicjatora organizowania Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie, zmarłego w ubiegłym roku metropolity lubelskiego abp. Józefa Życińskiego.

W kongresie udział wezmą m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, biograf papieski George Weigel, prof. Rocco Buttiglione, filozof i publicysta ks. Tomasz Halik, prof. Zygmunt Bauman. Wśród uczestników będą też: ks. prof. Michał Heller, prof. Michał Kleiber, prof. Edmund Wnuk-Lipiński, a także s. Małgorzata Chmielewska, ks. Jacek Stryczek, s. Anna Bałchan.

Kongresowym obradom towarzyszyć będą spektakle teatralne, koncerty muzyki klasycznej i wystawy.