Co boli Kościół?

GN 33/2012 Lublin

publikacja 20.08.2012 07:00

O trudnych tematach w Kościele, ciekawych wykładach i nieustannej potrzebie budowania wspólnoty z ks. dr. Ryszardem Podporą, dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa w Lublinie, rozmawia Agnieszka Gieroba.

Co boli Kościół? Agnieszka Gieroba/ GN KUL zaprasza na kolejne Duszpasterskie Wykłady Akademickie

Agnieszka Gieroba: „Rok wiary - rok odnowy” – tytuł wykładów nie zapowiada się pasjonująco…

Ks. Ryszard Podpora: – Nad medialnym wizerunkiem trzeba jeszcze popracować. Jednak ci, którzy znają Duszpasterskie Wykłady Akademickie wiedzą, że w tym opakowaniu kryje się bogate wnętrze, z którego można czerpać pełnymi garściami w pracy duszpasterskiej. Warto zajrzeć na strony www.kuria.lublin.pl/ dwa. Posłano też plakaty do parafii archidiecezji lubelskiej, będzie konferencja prasowa, rozesłano zaproszenia do kapłanów z programem DWA. Trochę pracy medialnej już wykonano...

Czyli, organizujecie wykłady przede wszystkim do duszpasterzy?

– Wykłady te zawsze mają charakter otwarty. Tak jest do dzisiaj. Przyjść może każdy, szczególnie zachęcamy członków różnych grup i wspólnot, by uczestniczyli w tym spotkaniu wraz ze swoimi duszpasterzami. Historia DWA, która sięga 1935 roku, pokazuje, że tematy poruszane w ramach duszpasterskich wykładów były na tyle ważne, że do Lublina zjeżdżało na nie duchowieństwo z całej Polski. Tu można było uzyskać wiele cennych informacji, jak radzić sobie z problemami, z którymi w danym okresie borykał się Kościół. Przytoczę tematy przedwojennych wykładów. W 1937 roku był to bolszewizm, w 1938 korporacjonizm, w 1939 rasizm. To problemy, które interesowały nie tylko księży, ale i świeckich.

Praktyka pokazuje jednak, że trudno świeckich przyciągnąć na takie zajęcia…

– To zależy. Na przykład temat DWA o emigracji z 2008 roku sprawił, że duchowieństwo przeważało w auli KUL. Duszpasterze interesowali się tym tematem w kontekście emigracji młodzieży, opieki duszpasterskiej, kwestii małżeństw, w tym małżeństw mieszanych, itp. Ale w 2009 roku tematem DWA były „Współczesne fenomeny Ducha Świętego”. Wtedy właśnie świeccy, angażujący się w życie parafii i w grupy Odnowy w Duchu Świętym, podnieśli ogólną frekwencję tego wydarzenia.

Co proponują tegoroczne Duszpasterskie Wykłady Akademickie?

– Wpisują się one programowo w zbliżający się Rok Wiary. Trwają dwa dni. W drugim dniu w tym roku udział biorą m.in. katecheci – duchowni i świeccy. Tradycyjnie DWA otwiera Eucharystia. Będzie jej przewodniczył w kościele akademickim KUL abp Stanisław Budzik. W auli KUL prelegenci spróbują odpowiedzieć na pytania, m.in. na czym polega specyfika chrześcijańskiej wiary  w porównaniu z różnymi współczesnymi modelami życia; jakie są najważniejsze racje za wiarą, które dziś spotykają się z krytyką czy wręcz odrzuceniem; jak w naszych czasach wiarygodnie mówić o sile wiary? Nie zabraknie też dyskusji na temat, czy mamy w Polsce czekać na odnowę wiary i Kościoła, czy ona już się dokonuje. Gośćmi wykładów będą m.in. o. Jacek Salij OP, o. Adam Schulz SJ, przewodniczący Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich, a także Szymon Hołownia, znany ostatnio z głośnego odejścia z „Newsweeka” na znak protestu przeciw atakom na Kościół. Na progu Roku Wiary ważnym wydarzeniem będzie prezentacja kolejnego tomu z serii Opera Omnia kard. J. Ratzingera, dziś papieża Benedykta XVI, poświęconego kapłaństwu. Prezentacji dokona ks. prof. Krzysztof Góźdź. Zapraszam 31 sierpnia i 1 września na KUL.

Program DWA

Piątek 31 sierpnia

9.00 Msza święta – przewodniczy abp prof. dr hab. Stanisław Budzik (kościół akademicki KUL)

10.00 Otwarcie – abp prof. dr hab. Stanisław Budzik, ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk, rektor KUL

10.15 „Siła wiary. Siła odnowy” – ks. prof. dr hab. Marian Rusecki (Instytut Teologii Fundamentalnej KUL)

10.30 „Odnowa Kościoła w Polsce. Jak?” – o. Adam Schulz SJ (przewodniczący Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich)

11.30 „Odnowa wiarygodności Kościoła. Jak?” – ks. dr hab. Krzysztof Kaucha (Instytut Teologii Fundamentalnej KUL)

11.50 „Wizja kapłaństwa w myśli Benedykta XVI” (prezentacja tomu 12. Opera Omnia Josepha Ratzingera:, ,Głosiciele słowa i słudzy waszej radości. Teologia i duchowość sakramentu święceń”) – ks. prof. dr hab. Krzysztof Góźdź (Instytut Teologii Dogmatycznej KUL, redaktor polskiego wydania Opera Omnia Josepha Ratzingera)

12.20 „Co boli polskich księży…” – o. prof. dr hab. Jacek Salij OP (kierownik Katedry Teologii Dogmatycznej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)

12.50 Dyskusja

Sobota, 1 września

9.00 Msza święta – przewodniczy abp prof. dr hab. Stanisław Budzik (kościół akademicki KUL)

11.00 „Odnowa Kościoła w Polsce. Jak?” – o. Adam Schulz SJ (przewodniczący Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich)

11.30 „Odnowa wizerunku Kościoła. Jak?” – Szymon Hołownia