Kościół w Afryce się zmienia

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 29.07.2012 20:21

Wskazuje na to szef watykańskiej dykasterii misyjnej. Kard. Fernando Filoni.

Kościół w Afryce się zmienia Jakub Szymczuk/GN Szacujemy, że aż 90 proc. posługujących na Czarnym Lądzie duchownych to rodowici Afrykanie” – podkreśla prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

W ciągu ostatniego pół wieku zupełnie zmieniło się oblicze Kościoła w Afryce. Wcześniej reprezentowany był głównie przez misjonarzy z Zachodu, obecnie buduje na rodzimych powołaniach. Wskazuje na to szef watykańskiej dykasterii misyjnej. Kard. Fernando Filoni wizytował ostatnio Demokratyczną Republikę Konga i Republikę Środkowoafrykańską.

„Kiedy rozpoczynały się obrady Soboru Watykańskiego II zdecydowaną większość biskupów i księży w Afryce stanowili misjonarze. Dziś jest odwrotnie. Szacujemy, że aż 90 proc. posługujących na Czarnym Lądzie duchownych to rodowici Afrykanie” – podkreśla prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Wskazuje zarazem na dynamiczny liczebny rozwój Kościoła oraz jego ogromne zaangażowanie w edukację i służbę zdrowia. Jako przykład kard. Filoni podaje Republikę Środkowoafrykańską, gdzie ponad połowa wszystkich szkół podstawowych i średnich prowadzona jest przez instytucje kościelne.