Dzień Ludzi Morza

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 16.07.2012 23:47

„Apostołowie morza: świadkowie nowej ewangelizacji” – pod takim hasłem Kościół w Hiszpanii obchodzi Dzień Ludzi Morza. Ich patronką jest Matka Boża z Góry Karmel, Stella Maris.

Nadbrzeżne miejscowości, porty, statki i kutry rybackie przybrały się dzisiaj w odświętne kolory. O świcie do wielu portów wpłynęły kutry z wizerunkiem Matki Bożej z Góry Karmel, patronki ludzi morza. Jest on wystawiony przez cały dzień do publicznej czci, a wieczorem wynoszony w uroczystej procesji. Zgodnie z tradycją marynarze zapraszają na smażone sardynki.

„Kiedy przyjmujemy Pana, rozpoczyna się w nas nowe życie, które rodzi się z miłości. To doświadczenie nowego życia w Chrystusie nie jest jedynie czymś osobistym, ale powinno być dzielone z innymi. Widzimy to, kiedy Jezus posyła apostołów do wszystkich narodów i na cały świat (por. Mk 16, 15). Jesteśmy więc powołani, aby stać się wiernymi świadkami Ewangelii” – napisał w okolicznościowym liście bp Luis Quinteiro Fiuza, odpowiedzialny za duszpasterstwo ludzi morza z ramienia episkopatu Hiszpanii. „Maryja jest wielką nauczycielką, Gwiazdą Morza, która prowadzi nas przez trudne wody życia, a w sposób szczególny w tych bolesnych chwilach kryzysu ekonomicznego i bezrobocia” – czytamy w liście.