Zimbabwe: biskupi mówią o nadziei

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 12.07.2012 22:55

Choć sytuacja w Zimbabwe wciąż się pogarsza, nie możemy tracić wiary i nadziei na lepszą przyszłość. Piszą o tym biskupi tego afrykańskiego kraju, zwracając się zarówno do tych, którzy pozostali, jak i tych, którzy wyemigrowali w poszukiwaniu lepszych warunków życia.

Zimbabwe: biskupi mówią o nadziei The World FactBook 2009; Washington DC; CIA, 2009 Zimbabwe. Kraj, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu nazywany był spichlerzem Afryki i bogacił się na eksporcie produktów żywnościowych, obecnie cierpi z głodu, co wywołuje masową emigrację.

Według ostatnich danych codziennie co najmniej tysiąc osób przekracza granicę Zimbabwe. Kraj ten, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu nazywany był spichlerzem Afryki i bogacił się na eksporcie produktów żywnościowych, obecnie cierpi z głodu, co wywołuje masową emigrację.

Biskupi wskazują też na powszechną korupcję, ograniczanie wolności słowa i prasy, a także zastraszanie każdego, kto ośmiela się myśleć inaczej niż partia rządząca. Przypominają zarazem, że mimo ograniczeń w swobodzie działania Kościół katolicki od lat niesie pomoc najbardziej potrzebującym i upomina się o poszanowanie praw człowieka.

„Zmiana obecnej sytuacji wymaga wiele czasu i cierpliwości” – piszą biskupi Zimbabwe. Apelują jednocześnie, by nie tracić wiary w to, że nienawiść można pokonać miłością, kłamstwo prawdą, a lęk odwagą. „To jest droga Ewangelii, która poprowadzi nas ku wolności i prawdzie” – wskazują biskupi Zimbabwe.