Episkopat apeluje

PAP |

publikacja 23.06.2012 16:11

Z apelem o traktowanie mediów katolickich na równi z innymi w procesie koncesyjnym i o przyznanie TV Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie zwrócili się biskupi polscy w wydanym w sobotę komunikacie na zakończenie obrad Episkopatu Polski we Wrocławiu.

Episkopat apeluje PAP/Maciej Kulczyński Biskupi Polscy po wydaniu komunikatu KEP wzięli udział w uroczystej Mszy Św. z okazji złotego jubileuszu metropolity Wrocławia

Biskupi zapoznali się z treścią wspólnego listu prezesów zarządów Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia skierowanego do Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. "Hierarchowie podzielają powszechne zatroskanie o los mediów publicznych, równocześnie upominają się o traktowanie mediów katolickich na równi z innymi w procesie koncesyjnym i o przyznanie TV Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie" - głosi komunikat biskupów udostępniony PAP w sobotę.

Biskupi zapoznali się z przygotowaniami do podpisania wspólnego przesłania Kościoła katolickiego w Polsce i Kościoła prawosławnego w Rosji. Podpiszą je 17 sierpnia w Warszawie patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl I oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Będzie to wyraz "zbliżenia naszych Kościołów i pojednania narodów" - podkreślają w komunikacie biskupi.

Mowa była także o stanie prac dotyczących przekształcenia Funduszu Kościelnego, a biskupi "zdecydowanie opowiedzieli się za kontynuowaniem rozmów".

Po raz kolejny przedmiotem debaty biskupów było rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej o miejscu m.in. religii i etyki w nauczaniu szkolnym. Konferencja Episkopatu Polski ponownie upomina się o konieczność szybkiej nowelizacji rozporządzenia i tłumaczy, że dotychczasowe wyjaśnienia ministerstwa skierowane do samorządów mają charakter jedynie interpretacji dokumentu.

Podczas obrad plenarnych, biskupi dyskutowali m.in. nad przygotowaniami do Roku Wiary. W komunikacie końcowym biskupi zwracają się do młodzieży, zachęcając ją do zaangażowania się w inicjatywy ewangelizacyjne związane z Rokiem Wiary i Światowym Dniem Młodzieży w Rio de Janeiro w 2013 roku.

Biskupi wysłuchali też sprawozdania z VII Światowego Spotkania Rodzin w Mediolanie. W komunikacie biskupi podkreślili, że "w obecnej rzeczywistości rodzina wymaga nieustannej obrony przed zakusami płynącymi ze strony środowisk feministycznych i liberalnych". Wyrazili też nadzieję, że marsze w obronie życia "będą wielką modlitwą narodową o respektowanie wartości, na których tradycja europejska przez tysiąclecia budowała rodzinę".

Dokonano też wyborów do gremiów Episkopatu. Delegatem KEP ds. Powołań został bp Marek Solarczyk (w miejsce bp. Wiesława Lechowicza), a abp. Sławoja Leszka Głódzia na stanowisku przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu zastąpił abp Wacław Depo.

Zebranie plenarne biskupów zakończyła msza św. dziękczynna za 50 lat kapłaństwa metropolity wrocławskiego abp. Mariana Gołębiewskiego. Podczas liturgii nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore odczytał list Ojca Świętego Benedykta XVI skierowany do jubilata.

Homilię wygłosił prymas Polski abp Józef Kowalczyk. "Złoty jubileusz przyjęcia święceń kapłańskich daje nam okazję, aby - za przykładem błogosławionego Jana Pawła II - stanąć w postawie pokory wobec powołania, które jest darem i tajemnicą" - mówił kaznodzieja. Podkreślając różne zasługi abp. Gołębiewskiego, prymas zaznaczył troskę o seminarium i duchowieństwo, "tak, aby mogło w sposób dojrzały przejąć odpowiedzialność za przyszłość Kościoła i całej naszej Ojczyzny".