Watykańskie zmiany medialne

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 12.06.2012 20:52

Radio Watykańskie rezygnuje z nadawania na falach średnich i krótkich na Europę i obie Ameryki. Poinformował o tym jego dyrektor ks. Federico Lombardi SJ.

Watykańskie zmiany medialne Andrzej Macura / CC-SA 3.0 Z tych pokoi sygnał już nie pójdzie w świat...

Decyzja, wpisująca się w trwające od lat przekształcenia techniczno-strukturalne papieskiej rozgłośni, wchodzi w życie 1 lipca. Ks. Lombardi przypomniał, że przygotowywane w 40 językach programy z Watykanu docierają do słuchaczy przede wszystkim za pośrednictwem lokalnych retransmisji oraz drogą satelitarną. Dotyczy to zwłaszcza obszaru Europy i obu Ameryk. Oprócz tego rozwijana jest strona internetowa z różnymi formami przekazu informacji z Watykanu, także we współpracy z Watykańskim Ośrodkiem Telewizyjnym (CTV).

Na terenie Rzymu i Włoch Radio Watykańskie pozostanie słyszalne na falach ultrakrótkich oraz w wersji cyfrowej (DAB i DAB+). Z kolei nadawanie na falach krótkich pozostanie utrzymane na obszar Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji. Ks. Lombardi przypomina, że ta tradycyjna forma nadawania spełniła nieocenioną rolę w minionym stuleciu, zwłaszcza w okresie zimnej wojny. Obecnie jednak fale krótkie w coraz większym stopniu są zastępowane nowymi technikami przekazu, co bierze pod uwagę również Radio Watykańskie.

Warto dodać, że także programy w języku polskim z Watykanu są szeroko dostępne dzięki wspomnianym technologiom. Codzienny serwis informacyjny jest retransmitowany na całą Polskę w Programie I Polskiego Radia i w Radiu Maryja. Zarówno dziennika, jak i magazynu wieczornego można słuchać na falach rozgłośni diecezjalnych i lokalnych, także poza Polską. Oprócz tego obu programów można wysłuchać w internecie na katolickich portalach (Deon.pl, Opoka.org.pl i Ekai.pl, Wiara.pl). Działa codziennie aktualizowana własna strona internetowa Sekcji Polskiej www.rv.pl, a zamieszczane tam wiadomości są dodatkowo rozsyłane pocztą elektroniczną w specjalnym biuletynie.

Rezygnacja z fal średnich i krótkich to nie koniec zmian w watykańskich mediach. Od 31 lipca zniknie Vatican Information Service, czyli biuro wydające codzienny biuletyn Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Większość jego personelu wzmocni natomiast wielojęzyczny portal news.va, stworzony przed rokiem przez Papieską Radę ds. Środków Społecznego Przekazu. Jest to platforma ułatwiająca dostęp via internet do codziennych wiadomości z życia Kościoła, publikowanych przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, L’Osservatore Romano, Radio Watykańskie czy agencję Fides. News.va działa po włosku, angielsku, hiszpańsku i francusku, także z możliwością udostępniania wiadomości na portalach społecznościowych i z aplikacjami na nośniki mobilne.

Z kolei codzienny biuletyn watykańskiego biura prasowego, redagowany dotychczas przez likwidowane biur VIS, będzie publikowany online po włosku z dodatkiem tłumaczeń bądź streszczeń po angielsku, francusku i hiszpańsku. Jego dystrybucja uwzględni dotychczasowych abonentów.