Obudź w sobie apostoła

GN 9/2012 Zielona Góra

www.przystanekjezus.pl |

publikacja 13.04.2012 06:39

Z ks. Arturem Godnarskim, sekretarzem Zespołu KEP ds. Ewangelizacji i przełożonym Wspólnoty św. Tymoteusza w Gubinie, rozmawia Krzysztof Król.

Obudź w sobie apostoła GN Ruszyły zgłoszenia na tegoroczny Przystanek Jezus, który odbędzie się od 28 lipca do 5 sierpnia. W tym roku inicjatywa będzie połączona z I Ogólnopolskim Kongresem Nowej Ewangelizacji. Termin zgłoszeń upływa 30 czerwca. Szczegóły: www.przystanekjezus.pl

Krzysztof Król: 21 lutego odbyło się kolejne spotkanie Zespołu Komisji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji. Co to takiego?

Ks. Artur Godnarski: – Zespół powstał decyzją wszystkich biskupów w październiku ubiegłego roku na konferencji plenarnej episkopatu w Przemyślu. Do zespołu, którym kieruje bp Grzegorz Ryś, wybrano 15 osób z różnych środowisk. Są tam ludzie m.in. z Odnowy w Duchu Świętym, Szkoły Nowej Ewangelizacji, Ruchu Światło–Życie, neokatechumenatu i Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej Przystanek Jezus. Chodziło o to, żeby nie byli to teoretycy, ale praktycy. Zespół ma za zadanie doradzać, pomagać, analizować sytuację i wspierać biskupów. Jest to odpowiednik na poziomie diecezji powstałej w Watykanie Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.

Są już pierwsze inicjatywy?

– Tak. Na stronie internetowej uruchomiliśmy formularz, za pomocą którego mogą zgłaszać się ruchy, stowarzyszenia i wspólnoty identyfikujące się z dziełem nowej ewangelizacji. Dzięki tej bazie odkrywamy rzeczywistości, o których nigdy inaczej byśmy się nie dowiedzieli. Przykładowo, teraz wiemy, że powstają wspólnoty ewangelizacyjne w cyberprzestrzeni. Jedna z inicjatyw polega na  prowadzeniu kursów biblijnych, które przeszło ok. 3 tys. ludzi. Do tej pory zgłosiło się już 257 wspólnot, ale lista jest wciąż otwarta. Tu nie chodzi o manię liczb. Ten spis pokazuje ogrom pracy, jaką wykonują duchowni z dużym zaangażowaniem świeckich na różnych odcinkach. Ta baza ma służyć scalaniu tych środowisk, koordynacji działań oraz szybkiemu przepływowi informacji.

Od 28 do 31 lipca w Kostrzynie n. Odrą odbędzie się I Ogólnopolski Kongres Środowisk Nowej Ewangelizacji…

– Celem głównym kongresu będzie spotkanie się środowisk ewangelizacyjnych z całej Polski, prezentacja ich działalności i oczywiście wspólna modlitwa za dzieło nowej ewangelizacji w Polsce. Kongres ma dać impuls do większego, pastoralnego zaangażowania się zarówno duchownych, jak i świeckich w to dzieło. Chcemy dać też pozytywny impuls, że praca ewangelizatorów to nie ich prywatne hobby, ale droga Kościoła, którą wskazuje papież Benedykt XVI.

Nowa ewangelizacja nie jest jednym z ruchów, który pojawia się w Kościele, ale staje się stylem i programem w duszpasterstwie. Hasłem przewodnim kongresu będzie: „Nowi ewangelizatorzy dla nowej ewangelizacji”. To kontynuacja papieskiego spotkania z ewangelizatorami z całego świata, które odbyło się w październiku 2011 roku w Rzymie. Wśród zaproszonych gości jest m.in. abp Rino Fisichella – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. Swój udział potwierdzili już o. Enrico i o. Antonello ze Wspólnoty Przymierze Miłosierdzia z Brazylii, prowadzący ewangelizację na ulicach miast, wśród ubogich i bezdomnych oraz służących osobom konsekrowanym w odzyskiwaniu zapału do ewangelizacji. Naszą ogromną radością jest pełne wsparcie bp. Stefana Regmunta, który będzie pełnił rolę gospodarza jako biskup naszej diecezji.

A co nasza diecezja może wnieść w pracę komisji?

– W 1995 roku ówczesny ordynariusz bp Adam Dyczkowski otworzył drzwi dla Szkoły Nowej Ewangelizacji. Z naszej szkoły zrodziła się szkoła m.in. w Bytomiu i Gliwicach, a stamtąd w innych miejscach. Mamy też trzynastoletnie doświadczenie Przystanku Jezus. To z kolei duża zasługa bp. Edwarda Dajaczka, choć trzeba też podkreślić, że nie byłoby tego dzieła, gdyby nie stali za tym księża z naszej diecezji, jak chociażby ks. Piotr Matus czy ks. Aleksander Werstler, którzy wyprowadzili na pole pierwszych ewangelizatorów. Bardzo znaczące są także doświadczenia formacji w Ruchu Światło–Życie, jak i otwartość na Ducha Świętego w Odnowie Charyzmatycznej. To wszystko, i wiele więcej, wnosimy ze sobą do tego zespołu.

Często ewangelizacja kojarzy się tylko z ewangelizatorami, a tymczasem wszyscy jesteśmy wezwani do głoszenia Dobrej Nowiny…

– Zależy nam na zaproponowaniu czegoś na zbliżający się Rok Wiary. Chcemy, aby w ludziach chodzących do Kościoła obudziło się apostolstwo, by stali się aktywni w swoich parafiach, środowiskach i rodzinach. Bo prawdziwie chrześcijaninem nie jest się wówczas, gdy tylko chodzi się do kościoła, ale wówczas, gdy staje się jego świadkiem, kiedy głosi się Chrystusa. Wiara przeżywana autentycznie powoduje, że człowiek tą wiarą zapala innych dookoła. Obudzenie apostolstwa jest dzisiaj bezwzględnie priorytetową sprawą w Kościele. Nowa ewangelizacja jest skierowana przede wszystkim do ludzi, którzy utracili swoją tożsamość chrześcijańską. Ma charakteryzować się przede wszystkim: nowym zapałem, nowymi metodami i nową gorliwością rodzącą się z doświadczenia spotkania ze zmartwychwstałym Jezusem oraz ma być głoszeniem kerygmatu, czyli podstawowych prawd wiary.

Ruszyły zgłoszenia na tegoroczny Przystanek Jezus, który odbędzie się od 28 lipca do 5 sierpnia. W tym roku inicjatywa będzie połączona z I Ogólnopolskim Kongresem Nowej Ewangelizacji. Termin zgłoszeń upływa 30 czerwca. Szczegóły: www.przystanekjezus.pl