Bóg otoczył troską nasze życie

ksas

publikacja 08.04.2012 20:57

Dziś, w Noc Zmartwychwstania możemy doświadczyć, że Bóg naprawdę otoczył troską nasze życie w czasie i we wieczności” – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w czasie Wigilii Paschalnej. W czasie uroczystej Mszy św. z okazji Niedzieli Wielkanocnej Zmartwychwstania Pańskiego podkreślał z kolei znaczenie świadectwa i wskazywał na moc Eucharystii.

Bóg otoczył troską nasze życie Roman Koszowski/ Agencja GN Abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki

„Dziś, w Noc Zmartwychwstania możemy doświadczyć, że Bóg naprawdę otoczył troską nasze życie w czasie i we wieczności” – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc 7 kwietnia br. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach podczas Wigilii Paschalnej.

„W godzinie Eucharystii doświadczamy miłości Ojca, który nosi nas i piastuje, podtrzymuje nas i ocala przez swojego Syna. Wraz z Nim pragnie nam wszystko ofiarować – samego siebie na życie, na wieczność, na śmierć i zmartwychwstanie”.

Omawiając poszczególne części liturgii paschalnej i związane z nimi znaki, metropolita katowicki stwierdził: „Wielkanocny ogień jest dla nas znakiem nadziei – Bóg zna ciemność, w której żyje świat i jego mieszkańcy. Pośród tej ciemności zapalił już swoje Światło – Lumen Christi”. Dodał, że w tym Świetle okazuje się, jakie jest nasze powołanie i zadanie. „Bóg wezwał nas, abyśmy byli stróżami światła, które zapłonęło w nas na chrzcie świętym”.

Mówiąc o znaku wody powiedział, że na świecie wielu ludzi łaknie wody, która jest środowiskiem życia. Jej brak lub jej zła jakość niosą choroby i śmierć. „Podobnie i w sferze ducha wielu odczuwa pragnienie łaski, pragnienie Boga, który napełni człowieka radością i pokojem” – podkreślił. Zaznaczył, że tak jak mieszkańcom Afryki pomagamy w uzyskaniu dostępu do wody przez budowę studni, tak również niesiemy im światło Chrystusa, które wyzwala od lęku, zabobonu, magii i czarów. „Podobnie winniśmy pomagać naszym siostrom i braciom tu żyjącym, którzy duchowo umarli, utracili kontakt z Bogiem i jedność z Kościołem, który przestał być ich domem” – stwierdził kaznodzieja.

Odpowiadając na pytanie, w jaki sposób to robić, wskazał świadectwo życia oraz posłuszeństwo Bożej woli, zawartej w przykazaniach i w radach ewangelicznych, których adresatami są wszyscy ochrzczeni. „Chrześcijanin – to człowiek Chrystusa. Na tej ziemi On ma tylko nas i dlatego misyjną powinnością każdego jest prowadzenie innych do Źródła wody żywej, do Chrystusa, który jeden zaspokaja najgłębsze ludzkie pragnienia” – powiedział abp Skworc.

Metropolita katowicki przypomniał, że słowo Boże prowadzi nas doi ołtarza, na którym sprawowana jest Eucharystia. „W słowie i Eucharystii staje pośród nas Jezus żyjący na wieki. On karmi nas Ewangelią życia, przez którą zostaliśmy przemienieni i zbawieni. Dlatego powtarzamy za św. Piotrem: ‘Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego’”. Zaznaczył, że wszyscy potrzebujemy wspólnoty i domu na dziś, na jutro i na wieczność. „Wiemy, że ich brak rodzi agresję i lęk, paraliżuje inicjatywę, oznacza życie bez celu, ostatecznie bezdomność” – mówił abp Skworc. Stwierdził też, że wszyscy potrzebujemy nadziei. „Nie jakieś tam nadziei z królestwa utopii, iluzji czy przedwyborczych obietnic. Wiemy, że wspólnota i dom osadzone w kręgu miłości Ojca, Syna i Ducha Świętego, tam zakorzenione, nie ulegają kryzysom, dodają odwagi do życia, prowadzą ku przyszłości ukazanej w zmartwychwstaniu Jezusa”.

W czasie Wigilii Paschalnej w katowickiej katedrze jedna osoba przyjęła sakramenty inicjacji chrześcijańskiej.

Z kolei w czasie uroczystej Mszy św. z okazji Niedzieli Wielkanocnej Zmartwychwstania Pańskiego w katedrze Chrystusa Króla metropolita katowicki podkreślił, że w Eucharystia gwarancją życia wiecznego i naszego zmartwychwstania

„W Eucharystii i poprzez nią otrzymujemy gwarancję życia wiecznego i naszego zmartwychwstania” – powiedział abp Wiktor Skworc. Zaznaczył, że przez uczestnictwo w Eucharystii dajemy wiarę słowom Jezusa: „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym”.

Witając przybyłe do katedry rodziny abp Skworc zwrócił uwagę na znaczenie uczestnictwa we Mszy św. rodziców z dziećmi. „To taka podstawowa katecheza, kiedy matka, ojciec prowadzą swoje dziecko do świątyni”.

Metropolita katowicki stwierdził, że Wielkanoc to dzień życia, święto życia, bo w Zmartwychwstaniu zawarte jest zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią, grzechem i szatanem.

Kaznodzieja szczególną uwagę poświęcił znaczeniu świadectwa św. Piotra. Przypomniał, że on, jako skała, opoka, otrzymał polecenie umacniania braci w wierze. „Dlatego i dziś Piotr dzieli się z nami swoim doświadczeniem wiary w zmartwychwstanie i w Zmartwychwstałego” – powiedział. Zauważył też, że fakt pustego grobu nie był dla Piotra ostatecznym argumentem potwierdzającym zmartwychwstanie Mistrza, lecz przekonały go dopiero liczne spotkania ze Zmartwychwstałym. „Przekonały go do tego stopnia, że przekonywał innych”. Dodał, że i dziś Piotra daje świadectwo. „Apostole Piotrze, wdzięczni jesteśmy za twoje świadectwo, za pieczęć twojej męczeńskiej śmierci poniesionej za prawdę o Jezusie Chrystusie Zmartwychwstałym. Dziękujemy także za umacniającą wiarę twoich następców, biskupów Rzymu, a szczególnie za świadectwo życia i cierpienia dziś bł. Jana Pawła Wielkiego i dziękujemy też za świadectwo wiary papieża Benedykta” – powiedział abp Skworc.

Dalej metropolita katowicki stwierdził, że i my przez chrzest należymy do wybranych uprzednio świadków, o których mówił apostoł Piotr w domu Centuriona. To nas – jako wybranych - Chrystus zaprasza, abyśmy z Nim zasiedli do eucharystycznej uczty. „To eucharystyczne ucztowanie ma głęboki sens i ponad czasową owocność. Bo w Eucharystii i poprzez nią otrzymujemy gwarancję życia wiecznego i naszego zmartwychwstania. Dajemy wiarę słowom Zmartwychwstałego, który zapewnił: ‘kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym’. Te słowa, to gwarancja naszego zmartwychwstania” – stwierdził kaznodzieja. Dodał, że właśnie w Eucharystii, a nie przy pustym grobie, zbliżamy się najbardziej do „tajemnicy” zmartwychwstania.

Abp Skworc powiedział, że kiedy świętujemy Zmartwychwstanie Pańskie, jesteśmy ponownie wezwani, aby na nowo przyjąć całe nauczanie Jezusa, aby przyjąć nawet Jego trudne, wymagające wyzwania do miłości nieprzyjaciół, do przebaczania. „Przyjęcie Zmartwychwstałego wraz z cała Jego nauką sprawi nasze duchowe odnowienie, nasze duchowe zmartwychwstanie. Ewangelia stanie się księgą życia w nas i przez nas”.

Metropolita katowicki zaakcentował, że żyć dla Tego, który za nas umarł i zmartwychwstał, znaczy codziennie pokonywać swój egoizm, wychodzić z grobu grzechu osobistego, społecznego, ze struktur grzechu, które nas oplatają i odbierają nadzieję, a których ostatnio się namnożyło.

Abp Skworc przyznał, że wobec niektórych sytuacji czujemy się bezradni, jednak stwierdził: „Wobec wielu zjawisk nie jesteśmy bezsilni, możemy je zmieniać, uczynić otaczająca nas rzeczywistość bardziej ewangeliczną, a przez to bardziej ludzką, bardziej przyjazną człowiekowi”. Na zakończenie życzył wszystkim: „Niech Zmartwychwstały Chrystus da każdemu z nas męstwo wiary, abyśmy byli Jego wiarygodnymi świadkami, mocą eucharystycznego Chleba”.