Dzień Dobrego Łotra w więzieniach

KAI |

publikacja 26.03.2012 12:19

Msze św. w zakładach karnych, wystawy i dyskusje to niektóre z zaplanowanych wydarzeń z okazji przypadającego dziś Ogólnopolskiego Dnia Modlitw za Więźniów. W tym dniu Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie Dobrego Łotra.

Dzień Dobrego Łotra w więzieniach Henryk Przondziono /GN

"Modlimy się za więźniów i ich rodziny, żeby udało im się znów połączyć" - powiedziała KAI Elżbieta Krzywik, prezes Bractwa Więziennego, które wspiera osadzonych duchowo i materialnie.

Ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski Dzień Modlitw za Więźniów ma zachęcić wiernych do objęcia w tym dniu modlitwą osadzonych. Zabiegało o to Stowarzyszenie Ewangelicznej Pomocy Więźniom „Bractwo Więzienne" wraz ze swym założycielem ks. Janem Sikorskim oraz naczelnym kapelanem więziennictwa ks. Pawłem Wojtasem. Dzień Modlitw za Więźniów jest obchodzony już po raz czwarty.

„Przestępstwo nie bierze się znikąd. Jeśli chcemy pomóc człowiekowi wrócić do normalności, to trzeba o nim myśleć, trzeba wychodzić mu na przeciw” – mówi naczelny kapelan więziennictwa w Polsce i jednocześnie wiceprezydent Międzynarodowej Komisji Katolickiego Duszpasterstwa Więziennego ks. Paweł Wojtas. Podkreśla, że odseparowanie kogoś od społeczeństwa nie rozwiązuje problemu, trzeba bowiem myśleć o tym, że ten człowiek kiedyś do społeczeństwa powróci.

W tym roku po raz pierwszy we wszystkich zakładach karnych w Polsce będzie sprawowana specjalna Msza św. w intencji więźniów i ich rodzin. W liturgiach sprawowanych przez kapelanów więziennych uczestniczyć będą rodziny osadzonych, członkowie Bractwa Więziennego i inni wolontariusze wspierających wszystkich odsiadujących wyroki.

\Natomiast o godz. 17.00 na Jasnej Górze przed Cudownym Obrazem zostanie odprawiona Msza św. w intencji więźniów. Wezmą w niej udział m.in. delegacje „Bractwa Więziennego” z całego kraju. To właśnie Stowarzyszenie Ewangelicznej Pomocy Więźniom „Bractwo Więzienne” zabiegało o ustanowienie Dnia Modlitw za Więźniów. Decyzję podjęli polscy biskupi podczas 347. zebrania plenarnego Episkopatu, obradującego w Warszawie w marcu 2009 r.

Debatę nad problemem osób po odbyciu kary pozbawienia wolności planuje 26 marca br. w Bydgoszczy Oddział Kujawsko-Pomorski Stowarzyszenia Bractwo Więzienne. Wpisuje się ona w lokalne obchody Dnia Modlitw za Więźniów i ma na celu zintegrowanie wysiłków w readaptacji skazanych.

Bractwo Więzienne to stowarzyszenie skupiające wolontariuszy, którzy posługują w więzieniach, pomagając kapelanom. Zaczęło działać po 1989 r., a w struktury organizacyjne ujęto je w roku 1992. Rok później przystąpiło ono do światowych struktur międzynarodowej ekumenicznej organizacji Prison Fellowship International. Od 1994 r. należy również do Rady Ruchów Katolickich w Polsce. Oprócz oddziału centralnego Bractwa w Warszawie, działają samodzielne jednostki terenowe: w Bydgoszczy, Koszalinie, Szczecinie i Wrocławiu, gdzie funkcjonuje m.in. dom dla byłych więźniów.

Działaniom Bractwa Więziennego patronuje Dobry Łotr, według apokryfów noszący imię Dyzmas. Jest on symbolem Bożego Miłosierdzia. Pokazuje, że nawet w ostatniej chwili życia można jeszcze powrócić do Boga.