Cztery tysiące par oczu

Jędrzej Rams; GN 12/2012 Legnica

publikacja 29.03.2012 07:00

Jest iskierka nadziei, że świeccy, zaangażowani w prace Synodu, włączą się na stałe w życie Kościoła lokalnego. Tylko co zrobić, żeby ta iskierka nie zgasła? To zadanie wydaje się ważniejsze niż samo wzniecenie zaangażowania.

Cztery tysiące par oczu Jędrzej Rams/ GN W przepastnych archiwach kurii znajdują się m.in. kopie dokumentów Stolicy Apostolskiej powołujących przed 20 laty naszą diecezję do istnienia.

Pierwsza sesja I Synodu Diecezji Legnickiej została zwołana 16 października 2007 roku. Ostatnią zaplanowano na 24 marca 2012 roku. Prace synodalne trwały więc cztery i pół roku. Ks. dr hab. Bogusław Drożdż, sekretarz generalny synodu przypomina, że był on rekolekcjami dla wszystkich diecezjan, okazją do odnowy religijno-moralnej. – Były też oczywiście inne aspekty synodu. Wśród nich np. popularyzacja nauczania Soboru Watykańskiego II, wniknięcie w dokumenty papieskie Jana Pawła II i Benedykta XVI – mówi ks. dr hab. B. Drożdż. – Chodziło też oczywiście o to, aby przystosować struktury naszej diecezji do prawa kanonicznego. O ich adaptację w taki sposób, aby Kościół powszechny mógł się realizować w naszym Kościele lokalnym, legnickim – dodaje. Te masowe rekolekcje objęły wszystkie szczeble diecezji. Sekretarz generalny I Synodu Diecezji Legnickiej uważa, że udało się zainteresować nim ludzi i że większość diecezjan modliła się w intencji synodu. – Rozbudziło to na pewno cnotę diecezjalności. A wiemy, że jeżeli się jeden za drugiego modli, to będą i duchowe owoce – uważa ks. dr hab. Bogusław Drożdż.

Wielki trud

Już same liczby są w stanie pokazać, że pracowitość też jest silną stroną ludzi Kościoła. A tę widać chociażby po liczbie opracowanych dokumentów ostatecznych, których podpisanie przez biskupa legnickiego Stefana Cichego przewidziano na 24 marca. Powstały dwa tomy dokumentów. Pierwszy z nich zawiera najważniejszy dokument synodu – Program Odnowy Religijno-Moralnej. Zawiera on postulaty, powstałe w ramach prac zespołów parafialnych oraz poszczególnych komisji. Wśród głosów chwalących organizację prac, pojawia się w nim argument porównujący naszą pracę do dzieła ostatniego synodu wrocławskiego. Tamten zakończono w 1991 roku, zaś pierwsze dokumenty wydrukowane i gotowe do kolportażu wyszły spod prasy drukarskiej dopiero cztery lata później. – Od strony formalnej nasz synod zrobił wszystko, co jest możliwe. Synod opracował diagnozę tego, co jest; zaplanował, jak być powinno i zapisał to w dokumentach. Mamy to szczęście, że ten program odnowy religijno-moralnej wraz z tyloma dokumentami będzie wydany wraz z zakończeniem prac. Od razu będzie można z niego korzystać. To pokazuje, ile musieliśmy się natrudzić, aby przygotować ten synod od strony formalnej tak, aby można było wdrażać jego uwagi – mówi ks. dr hab. B. Drożdż.

Dokumenty od kwietnia

Samo podpisanie dokumentów synodalnych przez biskupa nie sprawi, że nie z dnia na dzień wejdą w życie. – Biskup swoim podpisem potwierdzi uchwały Synodu. Zaczną one obowiązywać jednak dopiero 30 kwietnia. Data nie została wybrana przypadkowo. Po pierwsze musi mieć miejsce vacatio legis. Po drugie 30 kwietnia jest rocznicą ingresu biskupa Stefana Cichego do katedry legnickiej. Od tamtego dnia podpisane dokumenty wejdą w życie jako obowiązujące w diecezji legnickiej – wyjaśnia ks. dr Mariusz Majewski, sekretarz biskupa ordynariusza. Na zakończenie synodu legnickiego przygotowano 300 medali. Wyróżniające się zespoły synodalne otrzymają je 24 marca. Świeccy zaangażowani w komisjach oraz zaproponowani przez relatorów dekanalnych i Sekretariat Synodu otrzymają je z rąk biskupa Stefana Cichego 1 maja w legnickiej katedrze. Tego dnia odbędzie się również inauguracja peregrynacji obrazu św. Józefa, jednej z inicjatyw zgłoszonych przez świeckich w ramach prac synodalnych. Ostatnim akordem świętowania będzie spotkanie w Krzeszowie na początku czerwca. Wówczas w tamtejszej bazylice pw. Wniebowzięcia NMP odbędą się uroczystości 15-rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej.

Dookoła Synodu

Wszystko, co się działo w diecezji przez ostatnie 4,5 roku, było w mniejszym lub większym stopniu wynikiem prac synodu. Powstało okno życia, Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli, którego współpomysłodawcami są ludzie świeccy i to oni są trzonem tego ruchu. Wśród nich główną rolę odgrywa NSZZ „Solidarność” regionu Zagłębia Miedziowego. Synod uporządkował wiele spraw duszpastersko-formalnych. Od ubiegłego roku w całej diecezji obowiązuje już jeden model przygotowań młodych do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Przygotowanie trwa teraz trzy lata, a w orbitę formacji zostali wciągnięci również rodzice młodzieży. Biskup legnicki określił również, jak mają przebiegać przygotowania do sakramentu małżeństwa. W wielu miejscowościach proboszczowie jeszcze do niedawna proponowali przygotowanie w jeden weekend! Teraz nie jest to już możliwe.

W naszej diecezji powstały także rejony cztery duszpasterskie, które mają usprawnić przepływ informacji oraz tworzenie ponadparafialnych planów duszpasterskich. To w czasie trwania synodu powstał pomysł peregrynacji obrazu św. Józefa. Poprawiono statut Rady Ruchów i Stowarzyszeń Diecezji Legnickiej, a także stworzono szkołę akolity i lektora dorosłych mężczyzn, którzy po skończeniu kursów zostaną posłani przez biskupa do pełnienia konkretnych zadań w swoich parafiach. Wśród nich będzie wspomaganie kapłanów w rozwijaniu kultu Eucharystii oraz czynieniu dzieł miłosierdzia. W Lubinie powstała niedawno noclegowania dla bezdomnych prowadzona przez koło Towarzystwa św. Brata Alberta. – To, że dzisiaj ono istnieje to pokłosie wizytacji kanonicznej lubińskich dekanatów oraz prace synodu – uważa ks. Mariusz Majewski.

Jednym z najważniejszych owoców ostatnich czterech lat jest także sam fakt zaangażowania się w parafialne zespoły synodalne tak wielu świeckich katolików. Dosyć zaskakująca może się wydawać decyzja biskupa, który z dniem 1 maja rozwiązał wszystkie rady parafialne w diecezji legnickiej. Jest ich teraz około 100, lecz bez względu na dotychczasowy staż ich działania, przestaną istnieć. Decyzja przestaje zaskakiwać, kiedy się dowiemy, że od czerwca biskup legnicki powoła rady, tym razem już we wszystkich parafiach naszej diecezji. – Sam fakt zaangażowania tylu ludzi w synod pokazuje, że laikat ma swoje miejsce w Kościele i jest zaproszony do współodpowiedzialności za niego. Dla mnie największą radością jest to, co się wydarzy wraz z powołaniem rad parafialnych, kiedy świeccy zostaną zaproszeni do doradzania biskupowi i proboszczom w podejmowaniu decyzji z życia Kościoła – mówi ks. dr Bogusław Wolański, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Legnickiej Kurii Biskupiej.

I Synod Diecezjalny w liczbach

  • 233 zespoły synodalne powstały w parafiach
  • 4000 osób było zaangażowanych w ich pracę
  • 388 wniosków formalnych stworzyły parafialne zespoły synodalne
  • 3800 protokołów ze spotkań zespołów spłynęło do sekretariatu synodu
  • 33 spotkanie dekanalne z członkami zespołów
  • 4 konferencje rejonowe obradowały podczas synodu
  • 10 komisji tematycznych obradowało w ramach synodu
  • 278 osób wzięło w nich udział
  • 166 razy odbyły się ich spotkania
  • 11 spotkaniach plenarnych obradowało podczas trwania synodu
  • 23 razy spotkała się Komisja Główna Synodu
  • 16 spotkań relatorów dekanalnych odbyło się w czasie trwania synodu
  • 170 razy spotkał się Sekretariat Synodu
  • 94 protokoły synodalne przekazał parafialny zespół synodalny w Rząsin
  • 47 – ze Świeradowa-Zdroju (par. pw. Podwyższenia Krzyża Świętego)
  • 43 protokoły spłynęły z Biedrzychowic
  • 40 – z Działoszyna
  • 39 – ze Starego Węglińca

Program odnowy religijno-moralnej zawiera:

  • 11 statutów
  • 14 instrukcji
  • 6 regulaminów
  • 4 wskazania
  • 3 dokumenty mówiące o różnych zasadach, które powinny zacząć funkcjonować w naszej diecezji