Musimy mocniej wejść na drogę obrony życia

PAP |

publikacja 25.03.2012 18:27

Musimy dzisiaj jeszcze mocniej wejść na drogę obrony życia, obrony godności człowieka - podkreślił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas mszy św., odprawionej w niedzielę - w Dniu Świętości Życia - w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Musimy mocniej wejść na drogę obrony życia Jakub Szymczuk/GN A potem w Warszawie, podobnie jak w innych miastach Polski, odbył się Marsz Świętości Życia

W Niedzielę - w Dniu Zwiastowania Pańskiego - Kościół katolicki po raz 14. pod hasłem "Chrońmy życie od poczęcia aż do naturalnej śmierci" obchodzi Dzień Świętości Życia. Metropolita warszawski podczas diecezjalnych uroczystości z tej okazji zaapelował by "chrześcijanie bronili świętości życia i jego godności".

"My chrześcijanie mamy prawo i obowiązek robić wszystko, aby prawo na rzecz rodziny, prawo na rzecz obrony życia było zgodne z tym prawem, które Bóg wpisał w ludzką naturę. Chcemy wszystkim powiedzieć, żeby na pierwszym miejscu jako społeczność widzieli rodzinę, by rządzący i wszyscy potrafili pomagać rodzinie, bo to jest droga do rozwiązania wielu problemów duchowych, moralnych, a także bytowych Polski i tej całej niepewnej przyszłości" - mówił w homilii kard. Nycz.

Hierarcha podkreślił też, że "trzeba nam wejść na drogę uznawania przez nas samych i prosić o to, aby inni uznawali tę prawdę, że życie jest święte". "Trzeba nam troszczyć się, a kiedy przychodzi taki czas nawet walczyć o to, żeby ta podstawowa godność człowieka, prawo do życia było także zagwarantowane w stanowionym prawie, które w sposób istotny wzmacnia w nas wszystkich troskę o świętość życia, troskę o godność człowieka" - apelował metropolita warszawski.

Nawiązując do ewangelicznej sceny Zwiastowania Pańskiego, kard. Nycz podkreślił, że ona uczy nas tego, iż "człowiek jest ważny w oczach Boga", że "człowiek jest najważniejszy na ziemi skoro Bóg stworzył go na obraz i swoje podobieństwo". Dodał, że scena Zwiastowania uczy nas również tego, że "życie ludzkie jest święte i nikt nie ma prawa pod żadnym pretekstem go naruszać".

Metropolita wezwał też do modlitwy za wszystkie polskie rodziny i polskie matki, aby stały na straży ludzkiego życia oraz wszystkich, którzy stanowią prawo, stanowili je zgodnie z przykazaniami Bożymi w trosce o godność człowieka.

Biskup diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser podczas mszy św. odprawionej w katedrze św. Floriana na Pradze podkreślił, że "na naszych oczach tworzy się kultura śmierci". (...)jeżeli "kultura śmierci" nie zostanie powstrzymana, przekształci się w "cywilizację śmierci". "I wszyscy w tej cywilizacji zginiemy" - zaznaczył. Mówił, że właśnie z tego powodu ważne jest pokazanie, że warto jest żyć, dla życia innych. "Uświadommy sobie, że z tej spirali śmierci trzeba wyjść, że to wyjście zależy od nas, ale nie od nas samych. Tylko wówczas, gdy zwiążemy się z Jezusem" - apelował abp Hoser.

Punktem kulminacyjnym obchodów Dnia Świętości Życia były Marsze Świętości Życia, w których wzięło udział ponad tysiąc osób. Po mszy wierni z obu katedr z zapalonymi świecami i zniczami przeszli Krakowskim Przedmieściem do Bazyliki św. Krzyża. Marsz odbywał się pod hasłem "Światło dla życia". Oba Marsze połączyły się na pl. Zamkowym. Przed Bazyliką św. Krzyża jego uczestnicy wypuścili kolorowe baloniki. Marsze zakończyły się koncertem pt. "Jutrznia za Nienarodzonych".

Dzień Świętości Życia został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1998 roku jako odpowiedź na wezwanie papieża Jana Pawła II zawarte w encyklice "Evangelium Vitae" ("Ewangelia Życia").

Obecnie dzień ten obchodzony jest w wielu krajach. W Niemczech obchodzi się Tydzień Świętości Życia.

W tym roku po raz pierwszy Dzień Świętości Życia poprzedził Tydzień dla Życia. Jego inicjatorem było Duszpasterstwo Służby Zdrowia i środowiska lekarskie, które chciały uczestniczyć w obchodach Dnia Świętości Życia poprzez różnego rodzaju konferencje naukowe poświęcone tej problematyce. Jednym z głównych wydarzeń Tygodnia dla Życia był II Kongres Demograficzny.