publikacja 11.03.2012 07:00
Konferencje naukowe, czuwania modlitewne i studenckie debaty. To tylko niektóre z inicjatyw podczas obchodzonego po raz pierwszy w Warszawie Tygodnia dla Życia.
Tomasz Gołąb/ GN
– Liczymy, że w tegoroczny marsz włączy się dużo osób. Inicjatywa ta wpisuje się także w misję ewangelizacji Warszawy – uważa ks. Dominik Koperski.
W tym roku obchody Dnia Świętości Życia będą wyjątkowe. W ich organizację zaangażowało się blisko dwadzieścia stołecznych instytucji. – W związku z bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie środowiska medycznego, o godności człowieka będziemy mówić nie jeden dzień, ale cały tydzień – wyjaśnia genezę obchodzonego po raz pierwszy w stolicy od 16 do 25 marca Tygodnia dla Życia ks. Damian Koperski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin w kurii archidiecezji warszawskiej.
Program obchodów Tygodnia dla Życia jest bardzo bogaty. Centralną jego część stanowić będzie organizowany już po raz ósmy Marsz Świętości Życia wraz z towarzyszącymi mu wydarzeniami – 25 marca w obydwu stołecznych katedrach odbędą się Msze św., a po marszu w bazylice Świętego Krzyża można będzie posłuchać koncertu Jutrznia za Nienarodzonych. Tydzień dla Życia to także liczne konferencje naukowe. Pierwsza, o duchowości w medycynie, odbędzie się 16 marca na UKSW. Następnych wykładów naukowych na temat wspierania rodzicielstwa będzie można posłuchać m.in. w Szpitalu im. św. Rodziny przy ul. Madalińskiego. Dużą część w programie obchodów zajmują różnego rodzaju warsztaty np. muzyki liturgicznej, metod rozpoznawania płodności, czy warsztaty dedykowane osobom duchownym, pracownikom medycznym i wolontariuszom.
W obchody będzie można włączyć się także duchowo. Od 18 do 25 marca w kaplicy mieszczącej się obok kościoła św. Barbary odbędzie się Warszawskie Jerycho – nieustanna adoracja w intencji obrony dzieci nienarodzonych. Będzie można podziękować za dar życia podczas organizowanych specjalnie w tej intencji Mszy św. oraz podejmując Duchową Adopcję Dziecka Poczętego.
Udział w Tygodniu dla Życia będą mogli wziąć także studenci. W weekend w Klubie Młodzieżowym aROMAt przy ul. Nowogrodzkiej 49 odbędzie się przegląd filmów pro-life (koszt karnetu: 10 zł, rezerwacja pod nr. tel. 515 165 080), a 19 i 20 marca studenckie organizacje przygotują panele dyskusyjne o aborcji, o dostępności pornografii oraz środków antykoncepcyjnych w sieci.
Co, gdzie, kiedy?
16 marca
17 marca
Tomasz Gołąb/ GN
– Liczymy, że w tegoroczny marsz włączy się dużo osób. Inicjatywa ta wpisuje się także w misję ewangelizacji Warszawy – uważa ks. Dominik Koperski.
18 marca
19 marca
20 marca
22 marca
24 marca
25 marca
Tomasz Gołąb/ GN
Adoracja odbędzie się w kaplicy św. Barbary, na terenie parafii św. Barbary.
26 marca
Warszawskie Jerycho
Nieustającą modlitwą przed Najświętszym Sakramentem ruchy i stowarzyszenia naszej archidiecezji włączą się w wydarzenia Tygodnia dla Życia. Po raz pierwszy Warszawskie Jerycho w intencji obrony życia nienarodzonych odbyło się w kaplicy Res Sacra Miser, w tygodniu poprzedzającym ubiegłoroczny Dzień Świętości Życia. W tym roku przeniesie się do kaplicy św. Barbary, znajdującej się przy kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła na Koszykach (ul. Nowogrodzka 51). Rozpocznie się 18 marca o godz. 17, a zakończy 25 marca w południe – tak by uczestnicy mogli zdążyć na 12.30 na uroczystą Mszę św. do warszawskiej archikatedry i potem wziąć udział w Marszu dla Życia.
Adoracja Najświętszego Sakramentu będzie trwała przez całą dobę. W plan każdego dnia wpisane są: jest Msza św. o godz. 17, cztery części Różańca, modlitwa Anioł Pański, Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz Apel Jasnogórski. Pozostały czas wypełnią modlitwa w ciszy, medytacje, śpiew, prowadzony przez dyżurujące grupy.
Wspólnoty, grupy i indywidualne osoby, które chciałyby się włączyć w modlitewny szturm w intencji nienarodzonych, mogą skontaktować się z biurem KSM: tel. 515 165 080.