Do zastosowania

Joanna Kociszewska

Czytam dokumenty Soboru i wydaje mi się, że słyszę Benedykta XVI. Czytam dokumenty Soboru i widzę odpowiedź na każdy dzisiejszy problem. Wystarczy zastosować.

Do zastosowania

Sobór Watykański II zakończył się ponad 40 lat temu. Są tacy, którzy chcieliby go odwołać. Są też tacy, którzy domagają się kolejnego. W obu wypadkach ma to być odpowiedź na dzisiejsze problemy.

Sięgam do dokumentów soborowych o Kościele. Czytam. O zadaniach świeckich i hierarchii. O wzajemnym szacunku i gotowości do służenia sobie nawzajem, także radą. O odwadze podejmowania przez świeckich własnych decyzji, w zgodzie z Nauczycielskim Urzędem Kościoła, bez oczekiwania na głos  hierarchii, która nie po to jest, by natychmiast wydawać opinię w każdej sprawie. O niedopuszczalnym zawłaszczaniu autorytetu Kościoła dla poparcia własnych rozwiązań społecznych.

O ubóstwie i pokorze w Kościele. O służbie ubogim. O dialogu i świadectwie. O gotowości do uzasadnienia nadziei, która jest w nas, nadziei płynącej z Chrystusa. O konieczności takiej formacji, która pozwoliłaby odpowiedzieć na zarzuty stawiane Kościołowi. O ateizmie, któremu po części winni są chrześcijanie – ich antyświadectwo. O sposobie reagowania na grzechy ludzi Kościoła…

Czytam dokumenty Soboru i wydaje mi się, że słyszę Benedykta XVI. Czytam dokumenty Soboru i widzę odpowiedź na każdy dzisiejszy problem. Związany z relatywizmem i integryzmem. Związany z polityką i grzechami ludzi Kościoła. Związany z laicyzacją i problemami współczesnego świata. Wystarczy zastosować.

Aby zastosować, trzeba najpierw poznać. W portalu wiara.pl rozpoczynamy cykl „Katecheza Soboru”. Będziemy publikować fragmenty dokumentów Soboru Watykańskiego II, które – naszym zdaniem – szczególnie odpowiadają na problemy dzisiejszego Kościoła i świata. Cykl rozpoczynamy dzisiaj tekstem „To jest Kościół” pochodzącym z Konstytucji dogmatycznej o Kościele Lumen Gentium. Zapraszamy.