Wobec ludzkiego cierpienia

Olga Woźniak

publikacja 03.02.2012 10:20

Opieka duszpasterska jest wpisana jako jedno z praw pacjenta w służbie zdrowia i pomocy społecznej w Polsce.

Wobec ludzkiego cierpienia Wydawca: Prowincja Polska Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego we współpracy z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II oraz Fundacją Lubię Pomagać

Sposób jej sprawowania w praktyce szpitali, domów pomocy społecznej, hospicjów i innych instytucji pomocowych jest różnorodny i często zależy od stopnia zaangażowania i poziomu wiedzy specjalistycznej duszpasterza powołanego do tej misji przez przełożonych kościelnych. Potrzebę edukacji do tej opieki, sprawowanej na styku teologii i psychologii ze światem medycyny i pomocy społecznej zauważali wielokrotnie kapelani i duszpasterze.

W ramach projektu edukacyjnego Szkoły Opieki Duszpasterskiej Św. Jana Bożego w Krakowie powstała publikacja „Dolentium Hominum. Duchowni i świeccy wobec ludzkiego cierpienia”, będąca zredagowanym dla potrzeb polskiego czytelnika zbiorem artykułów opublikowanych przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia w Watykanie. Większość tych artykułów jest po raz pierwszy udostępniona w języku polskim.

Książka skierowana jest do pracowników służby zdrowia, pomocy społecznej, wolontariuszy, duszpasterzy, a przede wszystkim do tych osób, które same na swej drodze niesienia pomocy i wsparcia chorym, poszukują duchowych inspiracji i zrozumienia w wyborze swej codziennej misji.

- Niniejsza praca wpisuje się w nurt publikacji niezwykle dziś potrzebnych i cennych, znakomicie bowiem – z poszanowaniem pluralizmu kulturowego i światopoglądowego, a także różnych systemów wartości – wypełnia lukę w zakresie holistycznego spojrzenia na ludzkie cierpienie, sposoby reagowania oraz niesienia pomocy cierpiącym. Jako lektura obowiązkowa książka ta powinna trafić nie tylko do rąk duszpasterzy i katechetów, ale też do studentów wielu kierunków i specjalności, w tym nauk społecznych, medycznych i przyrodniczych, oraz do wszystkich zawodowo zajmujących się szeroko rozumianą edukacją, terapią, pracą socjalną, niesieniem pomocy i wsparcia. Docenić należy inicjatywę redaktorów prezentowanej publikacji za podjęcie tak ważnej i delikatnej kwestii, jaką jest cierpienie ludzkie – uważa profesor Jarosław Michalski.

Książka dostępna jest na stronie www.lubiepomagac.eu